Radio Kraków

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

„Wojtyła od-czytany”

  • date_range 2020-07-09
W roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II chcemy wspólnie sięgnąć do literackich dzieł Karola Wojtyły. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wraz z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego i Wydawnictwem św. Stanisława BM w Krakowie zapraszają do dzielenia się interpretacjami jego utworów poetyckich i dramatycznych.

Muzeum Narodowe zachęca do udziału w akcji "Takim go pamiętam - współtwórz z nami wystawę!"

  • date_range 2020-06-05
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje wystawę "Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka" i zachęca widzów do nadsyłania ciekawych zdjęć z domowych archiwów. Powstanie z nich "ściana wspomnień".

Spuścizna Jana Pawła II

  • date_range 2020-05-17
"Jesteśmy przesyceni wersją Wojtyły pomnikową, kremówkową" - mówi ks.prof Robert Skrzypczak - Członek Rady Naukowej Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Z okazji 100. rocznicy urodzin pora inaczej spojrzeć na ten pontyfikat. Po śmierci św.Jana Pawła II w Europie Zachodniej nastąpiła swoista "dewojtylizacja" Kościoła. A spuścizna papieża to "teologiczna bomba, pewien skarb"- dodaje ks. prof. Robert Skrzypczak -laureat nagrody Totus 2013 za propagowanie nauczania Jana Pawła II. W "Rozmowach o wierze" o spuściźnie Jana Pawła II w 100-lecie urodzin.

Czy w poezji możemy zobaczyć późniejszego papieża?

  • date_range 2020-05-15
Był inny, bardzo różnił się od kolegów wzrostem, postawą i jakąś osobliwą powagą, a zarazem było w nim coś jakby ludowego. Jednak co najważniejsze, on jeden sam czytał swoje wiersze. Czytał pięknym, ciepłym głosem, ale nie był to głos szkolony, „postawiony na masce” bezosobowy, dźwięczny głos śpiewaka czy aktora. Jego głos brzmiał niesłychanie naturalnie, miał niepowtarzalną barwę. Tak wspominała przed laty swojego kolegę Karola Wojtyłę Danuta Michałowska. Czy w poezji możemy zobaczyć późniejszego papieża, o tym m.in. w Duchowym Kole Kultury. Krakowski "Znak" wydał Dzieła Literackie i teatralne tom II Karola Wojtyły, a gościem audycji jest prof. Zofia Zarębianka.

Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata

  • date_range 2020-05-18
100-lecie urodzin Karola Wojtyły to okazja do wydania przez Pocztę Polską okolicznościowego znaczka. Ale koperty, datowniki i znaczki wydawane były przez cały pontyfikat i to na całym świecie. Ich znawcą jest krakowski filatelista Władysław Andreasik, autor 4-tomowego opracowania „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata”. Z autorem rozmawia Marzena Florkowska

Kraków: Msza z udziałem prezydenta i premiera w sanktuarium im. św. Jana Pawła II

  • date_range 2020-05-18
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki uczestniczą w poniedziałek w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

SŁOWO OJCA ŚWIĘTEGO do krakowskiej młodzieży w dniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

  • date_range 2020-05-18
Droga Młodzieży, w tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. To dla mnie okazja, aby zwrócić się do Was, krakowskiej młodzieży, mając w pamięci to, jak bardzo Ojciec Święty Was kochał i wspominając moją wizytę w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży w roku 2016.

Wadowice: Para prezydencka złożyła kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II

  • date_range 2020-05-18
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli w poniedziałek wieniec z biało-czerwonych kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II na wadowickim rynku. Para prezydencka odwiedziła rodzinne miasto papieża w setną rocznicę jego urodzin.

Papieskie medale okolicznościowe rozdane

  • date_range 2020-05-18
Obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II otworzyła sesja rady miasta, na której przyznano wyróżnienia osobom, które miały szczególny udział w upowszechnianiu wartości płynących z nauczania Jana Pawła II. Wśród uhonorowanych znaleźli się Eugeniusz Mróz, ostatni żyjący kolega Karola Wojtyły z dzieciństwa czy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Spuścizna JPII

  • date_range 2020-05-18
"Jesteśmy przesyceni wersją Wojtyły pomnikową, kremówkową" - mówi ks.prof Robert Skrzypczak, członek Rady Naukowej Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Z okazji 100. rocznicy urodzin pora inaczej spojrzeć na ten pontyfikat.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię