W wyborach do Parlamentu Europejskiego KO zdobyła 37,06 proc. głosów i 21 mandatów, PiS - 36,16 proc. i 20 mandatów, podium zamyka Konfederacja - 12,08 proc. i 6 mandatów. Próg wyborczy przekroczyły też: Trzecia Droga - 6,91 proc. i 3 mandaty oraz Lewica - 6,3 proc. i 3 mandaty

Po raz pierwszy w europarlamencie zasiądą politycy KO: b. minister aktywów państwowych Borys Budka, b. szef MSWiA Marcin Kierwiński oraz były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

W gronie nowych europosłów jest Dariusz Joński (KO), dotychczasowy szef sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, a także Michał Szczerba (KO), który był szefem sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej. Pierwszą kadencję w Brukseli rozpocznie także przewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Po raz pierwszy mandat w PE zdobyła dotychczasowa posłanka KO Marta Wcisło oraz startujący również z list KO: marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, współzałożyciel inicjatywy "Wolne Sądy" Michał Wawrykiewicz, b. sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Protas, a także dotychczasowe posłanki: Jagna Marczułajtis-Walczak oraz Mirosława Nykiel.

Spośród polityków Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim po raz pierwszy zasiądzie b. prezes Orlenu Daniel Obajtek, b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, b. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, b. szef KPRM Michał Dworczyk oraz b. wiceszef MSWIA Maciej Wąsik.

Pierwszy raz do Brukseli pojadą również wybrani z list PiS wiceszef komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych Waldemar Buda, b. rzecznik rządu Piotr Müller, b. wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński, b. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, dotychczasowy poseł Jacek Ozdoba, a także b. wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Nowicjuszami w PE będą wszyscy, którzy zdobyli mandaty z list Konfederacji: dotychczasowi posłowie na Sejm Grzegorz Braun i Stanisław Tyszka, a także: Tomasz Buczek, Anna Bryłka, rzeczniczka partii Ewa Zajączkowska-Hernik oraz Marcin Sypniewski. ?

Z Lewicy mandat po raz pierwszy uzyskali wiceszef MS Krzysztof Śmiszek oraz wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus, a z Trzeciej Drogi - dotychczasowy poseł Polski 2050 Michał Kobosko.

21 polskich europosłów zasiądzie w Parlamencie Europejskim po raz kolejny. Wśród weteranów są Adam Bielan (PiS) oraz Janusz Lewandowski (KO).

Drugi raz w PE znajdzie się Bogdan Zdrojewski (KO). Wyborcy ponownie zagłosowali także na dotychczasowych europosłów KO: Bartosza Arłukowicza i Ewę Kopacz, Andrzeja Halickiego i Magdalenę Adamowicz. Mandat zdobył też Krzysztof Brejza; w końcówce poprzedniej kadencji PE zastąpił on Radosława Sikorskiego, który został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Po raz kolejny do PE dostała się też Elżbieta Łukacijewska, która zasiada tam od 2009 roku oraz Janusz Lewandowski, który od kwietnia 2003 r. do kwietnia 2004 r. był obserwatorem przy PE. Mandat europosła zdobywał także w wyborach 2004, 2009, 2014 i 2019 roku.

Do PE dostał się również Łukasz Kohut, który w 2019 r. - z powodzeniem - startował w wyborach z listy Lewicy, a w obecnych - otrzymał mandat jako kandydat KO.

Również dla polityków startujących z list PiS: b. premier Beaty Szydło, Patryka Jakiego, Anny Zalewskiej, Joachima Brudzińskiego i Bogdana Rzońcy będzie to druga kadencja w PE. Podobnie jak dla Dominika Tarczyńskiego, który objął w 2020 roku dodatkowy mandat przypadający Polsce po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Jadwiga Wiśniewska została po raz trzeci wybrana do PE, podobnie jak Kosma Złotowski. Dla Adama Bielana, wiceprzewodniczącego PE w latach 2007-2009, będzie to czwarta kadencja w Parlamencie Europejskim. Był europosłem VI, VII i IX kadencji.

Spośród trzech kandydatów Lewicy, którzy objęli mandat ponownie, pojedzie do Brukseli Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

W PE po raz trzeci zasiądzie Krzysztof Hetman (PSL-TD), a po raz drugi jego partyjny kolega Adam Jarubas.