Telewizory 4k a 8k - najważniejsze cechy i różnice

Jeszcze niedawno telewizory 4k były najnowszym rozwiązaniem na rynku. Teraz jednak na popularności zyskują rozwiązania takie jak telewizor 8k.

Rozdzielczość 4k ma odniesienie się do poziomej rozdzielczości ekranu, która wynosi około 4 000 pikseli. Cyfrowa kinematografia i telewizja często wykorzystują różne rozdzielczości 4K. Format 4k, który dominuje w telewizji oraz mediach konsumenckich to 3840 x 2160 (4K UHD). Telewizor ten jest dużo lepszej jakości i zasadniczo różni się co do liczby pikseli. Ma ich cztery razy więcej pikseli niż Telewizor Full HD. 

Dodatkowe piksele pozwalają uzyskać więcej szczegółów zarówno w grach wideo, jak i filmach, ale zestawy 8k są jeszcze ostrzejsze.Telewizor 4k jest smart, więc ma odpowiednie aplikacje. Zaliczają się do tego serwisy streamingowe takie jak: serwis youtube, ale i Netflix, Amazon Prime Video, Canal+, Apple TV+. W przypadku klientów pakietu HBO sytuacja jest bardziej skomplikowana i technologia pozwala na oglądanie filmów wyłącznie w niektórych modelach. Przykładowe modele znajdziecie Państwo na stronie: https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,zgodnosc-z-hd!4k-uhd.bhtml. Producenci telewizorów oferujący sprzęt 4k to m.in.: Sony, Samsung, Philips, Manta, Toshiba. Warto sprawdzić, jakie kanały telewizyjne są w sprzęcie.

Nowoczesne telewizory 8k można zobaczyć m.in. na stronie: https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,zgodnosc-z-hd!8k-fuhd-7680-x-4320.bhtml. Więcej o nich dowiesz się poniżej. Telewizory, które mają rozdzielczość 8k można znaleźć w asortymencie takich marek jak: LG, Samsung.

 

Jakie odwzorowanie kolorów dają telewizory?

Wysokiej rozdzielczości telewizory oferują bardzo dobre odwzorowania kolorów. Świetnie widać to m.in. podczas oglądania programów przyrodniczych. Jest to zasługą również tego, że telewizory przy takiej rozdzielczości mają zaawansowane procesory.

W przypadku telewizorów 8k, gdy dochodzi do zagęszczenia pikseli telewizora 8k skutkiem jest trudniejsze przedostanie się światła padającemu na matrycę LED. Telewizory 8k, które posiadają wymaganą matrycę LED powinny mieć technologię Full Array LED with Local Dimming. Dzięki temu dochodzi do pokrycia powierzchni diodami wygaszanymi w strefach. Większa ilość stref daje lepsze oferty.

Obraz w każdej z wersji jest bardzo wysokiej rozdzielczości.

 

W jakiej odpowiedniej odległości powinno się oglądać telewizor?

Jeżeli chcą Państwo chronić swoje zdrowie, zwłaszcza oczu, warto zwrócić uwagę na odległość siedzenia przed telewizorem. Powinni Państwo wybrać doskonałe kąty widzenia tj. stosunkowo na wprost sprzętu. Odległość powinna być zależna od tego, jaki rozmiar mają Państwa telewizory. Szacuje się, że na każdy cal przekątnej ekranu przypada około 4-4,5 cm odległości. W przypadku, gdy zdecydują  się Państwo na zakup telewizora 50 calowego,  to najbardziej optymalna odległością dla widza jest 2,10 metra.

Są to oczywiście uśrednione wartości. Każdy z Państwa reaguje inaczej i możliwe, że dzięki mniejszej odległości od telewizora będzie dawać to wciągające wrażenia, przy stosunkowo niedużym angażowaniu wzroku.

Podsumowując należy pamiętać przez Państwo, aby dopasować model telewizora do konkretnego wnętrza. Aby obraz był właściwy, powinno się Państwo skupić na:

  • przekątnej ekranu – na podstawie wielkości wyświetlacza ustala się optymalną odległość od tv, która umożliwia żywy i wyraźne kolory.
  • rozdzielczości – im wyższa, tym więcej pikseli wyświetla się na ekranie i ma wiele detali.
  • przeznaczeniu pomieszczenia – w przypadku oglądania filmów w większym gronie (rodzina, przyjaciele) warto zakupić sprzęt z ekranem o szerokich kątach widzenia.

Telewizor 8k czy warto go kupić?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić telewizor 8k, jest to stosunkowo nowy typ telewizora, któremu z pewnością nie można odmówić jakości obrazu. Niezwykle istotnym faktem jest, że telewizor 8k to wciąż pionierski projekt. W przypadku takiego dużego telewizora, który ma miliony pikseli ma na celu pokazanie potencjału producenta i promocję technologii. Odpowiadając sobie samemu na pytanie, czy warto kupić telewizor 8k warto pamiętać, że poza japońskim kanałem NHK, kilkoma profesjonalnymi filmami na YouTubie czy Vimeo, oraz produkcjami w 8k z telefonu, nie ma wielu takich systemów i programów dodatkowych, za pomocą których można by otworzyć popularne serwisy.

Niewątpliwe rozdzielczość 8k jest jednak przyszłością rozwoju sprzętu agd rtv. Póki co nie ma możliwości grania w rozdzielczości w 8k. W najbliższej przyszłości ma to być możliwe na konsolach nowej generacji, lecz tylko wtedy, gdy sprzęt posiada bardzo dobrą kartę graficzną. 

 

Czy zdecydowaliby się Państwo a telewizory 8k, czy może opcję 4k? Czy Państwu również trudno nadążyć za rozwijającą się technologią w telewizorach?