Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Dobra kawa ziarnista, czyli jaka? Podpowiadamy

Dla wielu z nas kawa jest prawdziwym rytuałem porannym. Bez filiżanki gorącej, aromatycznej kawy nie potrafimy ruszyć z miejsca. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czym tak naprawdę jest dobra kawa? Czym różni się od zwykłej kawy? W tym artykule przyjrzymy się, jak znaleźć najlepsze ziarna kawy, które zapewnią nam niezapomniane doznanie smakowe.

Po pierwsze - świeżość kawy

Kiedy mówimy o dobrej kawie, kluczową rolę odgrywa data palenia. Właśnie ona stanowi podstawę smaku i aromatu naszego ulubionego napoju. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać ziarna, które zostały wypalone tuż przed zakupem. Świeżo palone kawy mają intensywny zapach i wyrazisty smak, który jest nieporównywalny do tych, które można znaleźć na sklepowych półkach. Dlaczego? Ponieważ te drugie przeważnie leżakują miesiącami w regałach powoli tracąc swój aromat.

Różnica między kawą jakości speciality a kawą zwykłą

Kiedy zastanawiamy się, czym różni się dobra kawa od zwykłej kawy, warto zwrócić uwagę na pojęcie kawy jakości "speciality". Ziarna określone jako "speciality" to rodzaj kawy najwyższej jakości, który został wyhodowany i przetworzony w sposób wyjątkowy i staranny. Oznacza to, że ziarna pochodzą z określonego regionu bądź konkretnej plantacji są nie są uprawiane na masową skalę, a dbałość o uprawy, sposób i przetwarzane po zbiorach są praktykowane z zachowaniem najwyższych standardów. Kawa specjalna jest często palona na zamówienie, aby zachować jej świeżość i unikalne właściwości.

Rola rzemieślniczych palarni kawy w produkcji dobrej kawy ziarnistej

Jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość kawy jest proces palenia ziaren. Palarnie kawy odgrywają tutaj istotną rolę. To w nich ziarna są prażone, aby uzyskać pożądane właściwości smakowe i aromatyczne. Rzemieślnicze palarnie kawy stosują różne metody palenia, które pozwalają na wydobycie pełnego potencjału ziaren. Wybierając ziarna z palarni, warto zwrócić uwagę na sposób oraz datę palenia. Małe polskie palarnie kawy, takie jak Finest Coffee mają doświadczenie w produkcji wysokiej jakości kawy. Tego rodzaju rzemieślnicy oferują swoim klientom kawy z konkretnych plantacji, dlatego warto odwiedzić stronę internetową https://finestcoffee.pl i sprawdzić co w takiej palarni możemy dla siebie znaleźć.

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze dobrej kawy ziarnistej

Kiedy stajemy wyborem jaką kawę kupić, często mamy wiele możliwości. Jak więc wybrać dobrą kawę ziarnistą? Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Kupuj kawę zawsze u źródła: Najlepszym miejscem do zakupu świeżej kawy jest sklep internetowy "producenta", czyli rzemieślniczej palarni kawy (link znajdziesz kilka linijek wyżej)
 2. Pochodzenie ziaren: Dobrze jest zwrócić uwagę na region, z którego pochodzą ziarna kawy. Niektóre regiony świata słyną z wyjątkowych, niepowtarzalnych profili smakowych. Jednymi z najpopularniejszych są Kolumbia czy Brazylia.
 3. Rodzaj kawy: Na rynku dostępne są różne rodzaje kawy, takie jak Arabica i Robusta. Arabica jest uważana za bardziej delikatną i aromatyczną, podczas gdy dodatek Robusty sprawia, że kawa jest bardziej intensywna i zawiera więcej kofeiny.
 4. Stopień palenia: Stopień palenia ziaren ma wpływ na smak i aromat kawy. Możemy wybierać spośród jasnych, średnich i ciemnych stopni palenia, zależnie od naszych preferencji. Do kawiarki lub ekspresu ciśnieniowego, a także do parzenia kawy metodą tradycyjną, najlepszym wyborem będą średnio oraz ciemno palone kawy.

Jak przechowywać i utrzymać świeżość ziaren kawy?

Aby cieszyć się pełnym smakiem i aromatem dobrej kawy, ważne jest odpowiednie przechowywanie ziaren. Oto kilka wskazówek:

 1. Zachowaj świeżość: Kupuj tylko tyle ziaren, ile potrzebujesz na krótki okres czasu, tj. maksymalnie do 3 miesięcy, aby uniknąć utraty świeżości. Ziarna kawy tracą jakość wraz z upływem czasu.
 2. Przechowuj swoją kawę w oryginalnym opakowaniu: kawy zakupione w palarniach kawy, takich jak w Finest Coffee, są pakowane w torebki z wentylem oraz specjalną struną, która umożliwia wielokrotne, szczelne zamykanie ziaren.
 3. Miel ziarna tuż przed parzeniem: Aby uzyskać jak najlepszy smak, warto mielić ziarna tuż przed parzeniem. Świeżo zmielone ziarna mają intensywniejszy smak i aromat.

Metody parzenia, które maksymalizują smak dobrej kawy ziarnistej

Często to, jak parzymy kawę, ma wpływ na jej smak i aromat. Istnieje wiele różnych metod parzenia, które mogą pomóc w wydobyciu pełnego potencjału dobrej kawy. Oto kilka popularnych metod:

 1. Metoda przelewowa - pour-over: Ta metoda polega na stopniowym zalewaniu grubo mielonej kawą w papierowym filtrze, w tzw. dripperze. Jest to metoda, która umożliwia kontrolowanie czasu ekstrakcji i intensywności smaku.
 2. Ekspres do kawy: Ekspresy do kawy są popularne ze względu na swoją prostotę i wygodę. Wybierając ekspres, warto zwrócić uwagę na jakość urządzenia. Dobrze byłoby gdyby miał funkcję spieniania mleka oraz szeroki wybór kaw w menu.
 3. Kawiarka: Kawiarka to tradycyjna włoska metoda parzenia kawy. Działa na zasadzie parzenia ciśnieniowego i daje intensywny smak i aromat.

Podsumowanie: Cieszenie się idealną filiżanką kawy z dobrej palarni kawy

Wybierając ziarna z rzemieślniczej Palarni kawy Finest Coffee możemy cieszyć się wyjątkowym doznaniem smakowym i aromatycznym. Kluczem do uzyskania doskonałej kawy jest wybór świeżo palonych ziaren i stosowanie odpowiednich metod parzenia. Pamiętajmy również o przechowywaniu ziaren w odpowiedni sposób, aby zachować ich świeżość. Niezależnie od tego, czy preferujesz delikatne smaki czy intensywne aromaty, na rynku dostępne są różnorodne rodzaje kaw, które zaspokoją Twoje gusta. Przyjrzyj się różnym regionom upraw, aby znaleźć swój ulubiony smak kawy. Teraz, gdy wiesz, jak znaleźć dobre ziarna kawy, możesz cieszyć się idealną filiżanką kawy o każdej porze dnia.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię