Zakres usług świadczonych przez biuro rachunkowe

Jedną z podstawowych usług biur rachunkowych jest prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwach oraz oferowanie pomocy prawnej. Skorzystanie z tego typu rozwiązań pomaga przedsiębiorcom rozwiązywać wiele problemów księgowych po zarejestrowaniu swojej firmy. A wszystko to odbywa się w jednym miejscu, co jest bardzo komfortowe dla klientów.

Wybór biura rachunkowego jest równoznaczny z możliwością otrzymania fachowej pomocy już na początkowym etapie rozpoczęcia działalności. Co ciekawe dobre firmy oferują bezpłatną pomoc w rejestracji firmy w ramach podpisanej umowy.

Jeżeli chodzi o zakres usług kadrowo-płacowych firmy, biura rachunkowe najczęściej oferują swoim klientom: rozliczanie podatkowe pracowników, rozliczanie składek oraz zobowiązań podatkowych, sporządzanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, sporządzanie siatki płac, wystawianie zaświadczeń, czy przeprowadzanie procesu rekrutacji. Z listą biur rachunkowych w Krakowie zapoznasz się na tej stronie: https://aleo.com/pl/branza/biuro-rachunkowe/krakow.

W przypadku doradztwa gospodarczego można skorzystać z takich usług jak doradztwo i analizy finansowe, które stanowią postawę do podejmowania odpowiednich decyzji biznesowych.

W dziedzinie doradztwa prawnego i podatkowego możemy skorzystać z takich usług jak konsultacje, przygotowanie zeznań, czy kompleksowej obsługi powstających podmiotów, czy przygotowania odwołań od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Biura rachunkowe oferują także swoim klientom usługi finansowe. Można do nich zaliczyć wnioski o dotacje unijne, uruchomienie i obsługę posprzedażową kredytu, przygotowanie biznesplanu, czy ranking ofert leasingowych lub kredytowych.

Firmy z dużym doświadczeniem zajmują się również świadczeniem kompleksowych usług związanych z procesem upadłościowym przedsiębiorstwa.

Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?

Cena najczęściej wpływa na wybór biura księgowego przez przedsiębiorców. Ich stawki są dość zróżnicowane, dlatego warto na początku zapoznać się z ofertą. Różnice cenowe za prowadzenie pełnej księgowości, ksiąg handlowych, czy KPiR mogą wynosić od kilku do ponad dwudziestu procent.

Biura rachunkowe starają się przyciągnąć potencjalnych klientów atrakcyjnymi stawkami usług. Za przykład można tutaj podać obsługę kadrowo płacową pracownika. Cennik biur podatkowych rozpoczyna się od 28 złotych za osobę. Natomiast w przypadku ksiąg rachunkowych miesięczna cena zwykle nie przekracza 350 złotych.

Trzeba mieć na uwadze to, że cennik biur rachunkowych nie powinien być jedynym kryterium wyboru odpowiedniego miejsca. Warto również zwrócić uwagę na osoby, które zajmują się księgowością, czy prowadzeniem ksiąg handlowych. Ważne, żeby były kompetentne i odpowiednio prowadziły dokumentację.

Jak zmienić biuro rachunkowe?

Zwykle przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, nie mają dużej wiedzy na temat księgowości. Dlatego mogą się rozczarować po przypadkowym wyborze biura rachunkowego. Jeżeli mamy wątpliwości co do poprawności rozliczeń, nie mamy zapewnionej reprezentacji przed urzędami lub nie mamy odpowiedniego wsparcia merytorycznego, powinniśmy się zastanowić nad zmianą biura podatkowego.

Zmiany możemy dokonać w dowolnym momencie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by dokonać zmiany po zamknięciu okresu rozliczeniowego, opłaceniu wyliczonych podatków oraz złożeniu deklaracji. Warto również pamiętać, że okres wypowiedzenia często jest dłuższy niż miesiąc.