Muzyka zabrzmi w sali koncertowej Strefy Nowej w dawnym, trzystuletnim pokarmelickim klasztorze, na scenie plenerowej przy "Starej Kuchni" i na „Łące na Wesołej”. Zabrzmi polska muzyka tradycyjna, estoński folk, francusko-polski etnojazz i do niedawna zakazana muzyka maloya – dziś jeden z kulturowych symboli wyspy Reunion. Ruszy także jesienna edycja 'Orkiestry Festiwalowej' (EtnoKraków/Rozstaje) – cyklu warsztatów polskiej muzyki tradycyjnej – podsumowywanego koncertem-potańcówką z muzyką na żywo. Czekają nas także warsztaty wokalne, gry na bębnach obręczowych i tworzenia tradycyjnych, krakowskich wycinanek – fajerek. Spotkania warsztatowe pojawią się również w Aptece Designu i w plenerze Łąki na Wesołej.: : : : : : : : : : : : : : : : : :

19.09 | czwartek | 20.00 | Lumpeks (Polska/Francja)

Strefa Nowa, ul. Mikołaja Kopernika 19

Polsko-francuski Lumpeks tworzy rozważne połączenie jazzu i polskiej, wiejskiej muzyki tanecznej.

Zespół został założony przez francuskiego kontrabasistę mieszkającego w Warszawie – Sébastiena Beliah. Zakładając Lumpeks zaprosił do współpracy dwóch wybitnych improwizatorów sceny jazzowej – są nimi Pierre Borel (saksofon) oraz Louis Laurain (trąbka) oraz utalentowaną śpiewaczkę i barabanistkę Olgę Kozieł. Lumpeks zdobył najwyższą nagrodę podczas Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Jury uzasadniło przyznanie Grand Prix tymi słowami: «Swobodna, odważna, pełna wyobraźni i wyczucia interpretacja tradycji muzycznych.» [ Piotr Kędziorek, Polskie Radio ]

: : : : : : : : : : : : : : : : : :

26.09 | czwartek | 20.00 | WoWaKin

Strefa Nowa, ul. Kopernika 19

Zespół WoWaKin powstał w 2016 roku, a zadebiutował na festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, gdzie zdobył III nagrodę. Od tamtego czasu artyści stali się jednym z najbardziej znanych polskich zespołów folkowych, tworząc m.in. soundtrack do serialu 1670.

Muzycy czerpiąc z repertuaru muzyki ludowej starają się zaprezentować ją w uwspółcześnionych wersjach. Improwizują i bawią formą, odkrywając zapomniane melodie i przekazując je współczesnemu odbiorcy. Ich muzyka jest ekscytująca, porywająca, świeża, często porywająca do tańca. Trio Wowakin pozostając wierne tradycji wykonawczej, reinterpretuje stare polskie melodie. Poszukuje nowych harmonii, bawi się transowymi rytmami, improwizuje na ich temat. Ich pasją i misją jest ukazanie w kraju i zagranicą piękna polskiej muzyki tradycyjnej, niezapisanej w nutach, przekazywanej przez starsze pokolenie muzykantów ze wsi i przeniesienie jej z sukcesem do współczesnej kultury. Zespół tworzą osobowości pochodzące z różnych muzycznych światów – muzyki tradycyjnej, klasycznej i jazzu: Paula Kinaszewska – skrzypaczka i śpiewaczka, Bartłomiej Woźniak – kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista i Mateusz Wachowiak – harmonista. 

: : : : : : : : : : : : : : : : : :

28.09 | sobota | 19.00 | Zène'T Panon / maloya | muzyka Wyspy Réunion

Strefa Nowa, ul. Kopernika 19

Od 15 lat Zène-T Panon zdobywają międzynarodowe sceny i swoim unikalnym stylem wyróżniają się w muzycznym świecie.

Grupa utkała muzykę z kultur afro-malgaskiej i tamilskiej, które silnie przenikają się na wyspie Reunion. To połączenie dało początek nowej harmonii, rezonującej ze współczesną muzyką maloya, głęboko zainspirowaną muzyką tamilskich rytuałów. Muzyka Zène-T Panon jest także soczewką na duchowe doświadczenia, jest przepełniona sakralną głębią; to celebracja życia, wiary i kultury. Podczas koncertów publiczność jest zachęcana do interakcji, współtworzenia spotkania wraz z muzykami.
Maloya – to gatunek muzyczny i styl tańca, tradycja muzyczna wyspiarzy, brzmienie Oceanu Indyjskiego. Unikalny gatunek muzyki zyskujący coraz większą popularność na całym globie. Jeszcze do lat 80. była jednak zakazana. Wywodzi się bowiem od sprowadzonych na Reunion niewolników i stanowi symbol oporu wobec opresji władzy.

: : : : : : : : : : : : : : : : : :

4.10 | piątek | 20.00 | Mari Kalkun (Estonia)

Strefa Nowa, ul. Mikołaja Kopernika 19

Mari Kalkun to śpiewaczka, instrumentalistka i kompozytorka specjalizująca się w odkrywaniu i reintepretowaniu dawnych estońskich tradycycji muzycznych. Po ukończeniu szkoły muzycznej rozpoczęła swoje poszukiwania, odkrywając kolejne etniczne instrumenty, a pośród nich kannel, estoński instrument muzyczny zbliżony do cytry, na którym gra do dziś.
Jak twierdzi artystka, spotkanie z muzyką folkową, poznanie brzmienia estońskiej muzyki tradycyjnej, było dla niej jak odzyskanie wzroku. Kalkun pochodzi z regionu Voro, który leży na południowym wschodzie Estonii. Jego mieszkańcy używają też swojego, lokalnego języka, którym dziś mówi około 70 tysięcy osób. Sama swoją muzykę tworzy zarówno w języku estońskim, jak i właśnie w lokalnym voro.

: : : : : : : : : : : : : : : : : :


18.10 | piątek | 20.00 | Kinior & Saren: Trance Ceremony

Strefa Nowa, ul. Mikołaja Kopernika 19

TRANCE CEREMONY to duet Włodka ‘Kiniora’ Kiniorskiego i Anny Rutkowskiej, tu pod pseudonimem Saren. Ich wspólnym kierunkiem jest improwizacja, miłość do muzyki i zabawa. To minimalistyczny, lecz pełen energii, eklektyczny spektakl muzyczny, kreowany głównie za pomocą perkusjonaliów, instrumentów dętych i elektroniki. Oboje są multiinstrumentalistami, artystami wywodzącymi się z różnych środowisk muzycznych. Kinior, grający na saksofonach, fletach i afrykańskich bębnach ma zaplecze mocno jazzowe. Saren natomiast to muzyka klasyczna i współczesna, a jej instrumentarium to marimba, wibrafon, ale także fortepian i perkusjonalia.

: : : : : : : : : : : : : : : : : :

26.10 | sobota | 20.00 | Orkiestra Festiwalowa (EtnoKraków/Rozstaje) | koncert i potańcówka
Strefa Nowa, ul. Mikołaja Kopernika 19

W niedzielę 6.10 rusza jesienna edycja 'Orkiestry Festiwalowej' (EtnoKraków/Rozstaje) – cyklu warsztatowego podsumowanego koncertem-potańcówką z muzyką na żywo. W sali Strefa Nowa – mateczniku krakowskiego Domu Tańca – spotykać się będą znów dwie grupy: początkująca i zaawansowana. Do obydwu grup można dołączyć grając na dowolnym instrumencie, a tematem przewodnim warsztatów jest tradycyjnie ‘garnitur polski’.
Garniturem nazywano dawniej na wsi cykl tańców granych po sobie bez przerwy – od najwolniejszego do najszybszego. Najpiękniejszych tanecznych melodii z różnych zakątków Polski nauczy uczestników Maria Stępień – śpiewająca skrzypaczka, miłośniczka muzyki źródeł, doświadczona prowadząca. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólny występ – koncert i potańcówka – 26 października w Strefie Nowej. Choć bazą wcześniejszych warsztatów będzie ‘garnitur’ – tym razem w tradycyjne melodie z różnych regionów Maria Stępień wplecie jednak akcenty sonorystyczne, zadając sobie i uczestnikom pytanie: czy z muzyką tradycyjną można eksperymentować?

: : : : : : : : : : : : : : : : : :

Etno na Wesołej

Organizator: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

Partner wspierający: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa Sp. z o.o.

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Apteka Designu
Projekt „Etno na Wesołej” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024