Sytuacja jest kuriozalna, ale planujemy scenę, która pokaże moment ataku i zniszczenia obozu wojskowego, gdzie będzie mocno potem zaangażowany lazaret i pomoc medyczna. 
Białą pościel na potrzeby rekonstrukcji, można przekazać poprzez ratusz, albo każdą gorlicką szkołę. Rekonstrukcja jednej z najważniejszych bitew I wojny światowej, odbędzie się czwartego maja o godzinie 16:30.
Bitwa pod Gorlicami miała miejsce w maju 1915 roku i była największa bitwą pierwszej wojny światowej rozegraną na ziemiach polskich. Pochłonęła blisko 200 tysięcy ofiar i była jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.
To wydarzenie miało duże znaczenie dla późniejszych losów w I wojny światowej. Po przełamaniu gorlickim Rosja carska już nie wróciła do swojej potęgi, jej wojska już nie wróciły do Galicji. Rewolucja październikowa powoduje, że w zasadzie Rosja upada, działania wojenne nie wracają do Galicji, nie wracają tutaj na ten teren i w jakiś sposób można powiedzieć, że to wydarzenie miało znaczenie też dla odzyskania niepodległości dla Polski - przypomina Mateusz Sarnecki, z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.