Import pojazdu z zagranicy – na co zwrócić uwagę?

Auto z zagranicy można kupić na wiele sposobów. Obecnie dużą popularnością cieszą się aukcje samochodów sprzedawanych w USA, krajach arabskich lub Japonii. Tamtejsze samochody bardzo często są bogato wyposażone, a ich przebiegi nie należą do dużych. Można także spotkać zupełnie inne wersje silników, które nie były nigdy dostępne na rynku europejskim. Poza tym, często ceny są co najmniej kilka procent niższe, nawet jeśli doliczyć trzeba ewentualne niezbędne naprawy. W sieci znajdziesz oferty wielu firm, które zajmują się kompleksowym dostarczaniem samochodów z różnych zakątków świata. Warto skorzystać z ich usług, aby nie zajmować się formalnościami samodzielnie. A jest ich sporo, bo należy pamiętać o konieczności zorganizowania transportu, a także opłaceniu cła. Ściąganie pojazdu na zamówienie ma wiele plusów, gdyż możesz wybrać konkretne auto, a także liczyć na wzięcie odpowiedzialności za stan techniczny przez firmę zajmującą się importem. Jeśli korzystasz z usług specjalistów o zweryfikowanej jakości, nie musisz obawiać się przekrętów w postaci cofniętego przebiegu lub dokonania szybkich, niechlujnych napraw.

Importowany pojazd powinieneś sprawdzić. Poniżej mamy dla Ciebie listę warsztatów znajdujących się w Krakowie:

https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/krakow

Na co zwrócić uwagę importując samochód z zagranicy?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup pojazdu importowanego z zagranicy, przed rozpoczęciem procedury sprawdź jego historię. Za pomocą numeru VIN można sprawdzić przeszłość auta, w tym jego szkody, a także archiwalne ogłoszenia. Warto także sprawdzić historię serwisową, abyś wiedział, co należy w najbliższym czasie wymienić. Pamiętaj, że sprawdzenie pojazdu wiąże się także z koniecznością zapłacenia podatku, którego wysokość zależy od pojemności silnika. Do 2000 centymetrów sześciennych stosowana jest stawka 3,1%. Auta posiadające większe silniki, obwarowane są opłatą w wysokości 18,6% wartości pojazdu. Brak zapłaconej akcyzy uniemożliwi rejestrację pojazdu i wiąże się z dodatkowymi konsekwencjami prawnymi. Importowane auto należy zarejestrować Polsce, a także dokonać przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów. Nie zawsze potrzebne jest tłumaczenie dokumentów, choć warto mieć to przygotowane, aby uniknąć problemów w Wydziale Komunikacji.

Zakup uszkodzonego samochodu z zagranicy

Wiele osób decyduje się na zakup uszkodzonego pojazdu z zagranicy, aby następnie naprawić go w Polsce, oszczędzając nawet kilka tysięcy złotych. Faktycznie, jest to opłacalne, ale także ryzykowne. Jeśli szkoda nie była poważna, można zaryzykować. Wymiana elementów blacharskich nie stanowi problemu. Ważne jest, aby auto nie sprawiało niebezpieczeństwa na drodze. Warto także mieć pewność, że uszkodzenia, które wymieniono w ogłoszeniu, są jedynymi, które w rzeczywistości istnieją. Stan techniczny samochodu najlepiej oceni mechanik lub ktoś, kto ma duże doświadczenie w zakupie pojazdów za granicą. Samodzielne zakupy mogą być ryzykowne, zwłaszcza, jeśli robisz to na odległość. Importowane, uszkodzone auto możesz oddać do jednego z warsztatów widocznych w wyszukiwarce Motointegrator.