Zdrowa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowego trybu życia. Kolorowe, różnorodne i regularne - takie powinno być Twoje jedzenie nie tylko teraz, ale przez cały rok. Zdrowe jedzenie uwzględnia głównie świeże, jak najmniej przetworzone produkty, które dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych). Niektóre składniki wykazują bardzo korzystne działanie na układ nerwowy, w tym mózg. Należą do nich: witaminy z grupy B, cynk, chrom, magnez, wapń, żelazo, mangan, tryptofan i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega. W zdrowej diecie nie może zabraknąć także witamin antyoksydacyjnych (A, C i E), które wzmacniają odporność.

Jeśli nie przepadasz za gotowaniem lub nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie zdrowych posiłków, sprawdź ofertę cateringu dietetycznego w naszym mieście. Znajdziesz ją na stronie: https://www.maczfit.pl/.

Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna nie tylko kształtuje prawidłową postawę ciała, wzmacnia mięśnie i poprawia wydolność organizmu, ale również przyczynia się do produkcji endorfin, co bezpośrednio przekłada się na lepsze samopoczucie. Postaraj się wprowadzić różne formy ruchu do swojego życia. Rób to, co sprawia Ci przyjemność. W redukcji stresu i poprawie ogólnej kondycji pomagają między innymi: taniec, pilates, pływanie, jazda na rowerze i rolkach. Wiele ćwiczeń możesz wykonywać również w domu - mowa zarówno o energetyzującym treningu cardio, jak i niezwykle relaksującej jodze. Gdy danego dnia nie masz czasu na ruch, zadbaj o spontaniczne formy aktywności (schody zamiast windy, rower lub spacer zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej).

Higiena snu

Higiena snu to ważny element zdrowego trybu życia, o którym często zapominamy. Tymczasem zdrowy, głęboki sen to gwarancja lepszego samopoczucia o poranku. Najlepiej zasypiać w całkowitej ciemności i ciszy. Przed snem warto odłożyć wszystkie urządzenia emitujące niebieskie światło. Jeśli w ciągu dnia sporo się działo i wciąż czujesz emocje w ciele, zrób ćwiczenia oddechowe lub medytację na dobry sen.

Czas na relaks

Kłótnia z partnerem, trudne zadanie w pracy, nadmiar domowych obowiązków, a do tego ta szarówka za oknem - jest wiele czynników, które obniżają nastrój, podnoszą poziom kortyzolu i powodują natychmiastowy spadek energii. Jak sobie z nimi radzić? Zadbaj o czas dla siebie - każdego dnia wygospodaruj chociaż 15 minut na przyjemność. Może będzie to ulubiona książka, słuchanie relaksującej muzyki lub kąpiel w wannie pełnej piany? Wiosna już niedługo, a dzięki dobrym nawykom słońce zaświeci u Ciebie jeszcze szybciej!