Według Roberta Rybczyńskiego, baristy i wicemistrza Polski Roasting 2018 (mistrzostwa w wypalaniu kawy), najlepsza kawa to taka, która po prostu nam smakuje:

Ale jeżeli mówimy o dobrej kawie, to nie powinna być ona tylko czarna i mocna. Obecnie mamy dostęp do najlepszej jakości kawy i może ona smakować, być bardzo aromatyczna, i niekoniecznie kojarzyć się z czarną smołą, a raczej z kwiatami, owocami, herbatą, a nawet jaśminem.

Kawa to owoc, a dokładnie pestka kawowca. Ziarna złej jakości są często palone na bardzo ciemny kolor, a w dodatku są tłuste i połyskujące.

Kawa na pewno nie powinna być palona tak ciemno i czarno, aż będzie tłusta, bo jeżeli wyszły olejki na zewnątrz ziarna, to znaczy, że proces nie przebiegł pomyślnie - chyba, że ktoś zrobił to celowo, aby coś przykryć. Nośnikiem smaku jest tłuszcz, czyli olejki, które są zamknięte w ziarenku kawy. Jeżeli wyszły na zewnątrz, to cały aromat i smak też nam ucieknie

- powiedział ekspert. Przyczyną bardzo ciemnego palenia mogą być takie defekty ziarna kawy jak pleśń czy ślady po szkodnikach, które chce ukryć producent.

Robert Rybczyński zdradził, jak można odróżnić dobrą kawę od tej złej w domowych warunkach.

Jeżeli poczekacie aż kawa wystygnie i będzie w temperaturze pokojowej, to nieważne czy lubicie zimną kawę czy nie - odróżnicie dobrą od złej kawy po tym, że na zimno będziecie w stanie ją wypić. Jeżeli nawet jest ciemno wypalona ta kawa i wystygnie, to ewentualne defekty wtedy pojawią się w smaku

- powiedział.

Palenie kawy przeważnie odbywa się w temperaturze ponad dwustu stopni Celsjusza i może trwać do piętnastu minut. Większość palarni w Polsce importuje kawę z Brazylii. Jest to największy producent na świecie.

Popularnymi miejscami pochodzenia są również inne kraje Ameryki Południowej - na przykład Kolumbia, a także Afryki - zwłaszcza Etiopia i Kenia. Kawa może też pochodzić z Azji Południowo - Wschodniej - na przykład Indonezji.

Warunki klimatyczne i sposób obróbki surowego ziarna ma wpływ na późniejszy smak naparu.