W sobotę rozpoczynają się ferie zimowe w szkołach. Odbędą się w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 13 stycznia a 25 lutego. W związku z przerwą w nauce policjanci zwiększą liczbę patroli na drogach krajowych i w rejonach najbardziej popularnych turystycznie. Przypominają również o możliwości sprawdzenia przed wyjazdem stanu technicznego autokarów i stanu trzeźwości kierowców autobusów.

Jak przekazał nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP funkcjonariusze, którzy będą patrolować drogi, będą w szczególności kontrolować przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Będą także dbać o zapewnienie płynności ruchu na głównych trasach oraz drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku.

Policjanci będą również kontrolować autobusy oraz kierujących wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas tych kontroli policjanci zwrócą uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, czas pracy kierowców, uprawnienia kierujących oraz ich stan psychofizyczny i trzeźwość.

Policja przypomniała, że wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów można pobrać ze strony policja.pl. Wykaz zawiera punkty kontroli w całym kraju oraz numery telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat kontroli. Policjanci radzą, by o planowanym wyjeździe informować z kilkudniowym wyprzedzeniem.

W ubiegłym roku w okresie ferii policjanci skontrolowali łącznie ok. 4,7 tys. autobusów; stwierdzili 100 usterek pojazdów, w 28 przypadkach uniemożliwiono dalszą jazdę i zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych. Dwóch kierowców było pod wpływem alkoholu.

Policja zwraca też uwagę, że nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie, dlatego rodzice i opiekunowie powinni przypomnieć im podstawowe zasady poruszania się po drogach. "Warto też zadbać o element odblaskowy dla swojej pociechy" - podkreśla KGP.

W 2023 roku, w okresie ferii, czyli między 12 stycznia a 26 lutego na drogach doszło do 1834 wypadków, w których zginęło 160 osób, a 2047 zostało rannych; zatrzymano 9814 nietrzeźwych kierujących. Rok wcześniej, między 13 stycznia a 27 lutego, doszło do 1986 wypadków, zginęło 210 osób, a 2238 zostało rannych; zatrzymano 8543 nietrzeźwych kierujących.