"Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej w Izraelu i na Bliskim Wschodzie. Chociaż nie angażujemy się w politykę, to ona niestety nas czasami dopada i wpływa na nasze decyzje. Tak też jest w tym roku – dbając o Wasze bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się zrezygnować z tegorocznego koncertu „Szalom na Szerokiej”. Sytuacja na Bliskim Wschodzie prowokuje wielu ludzi do zachowań skrajnych, a my nie chcemy narażać Was na niebezpieczeństwo, ani chociażby na dyskomfort podczas koncertu, którego przesłaniem jest pokój" - deklarują organizatorzy.

W programie festiwalu znalazło się prawie 200 wydarzeń, w tym aż 15 koncertów, które jak zawsze pokażą bardzo różne twarze współczesnej muzyki żydowskiej: od muzyki klezmerskiej, po tanga hebrajskie, od mistycznych pieśni i modlitw żydowskich, po rockowe wersje muzyki kantoralnej.

W ciągu ostatnich lat, poszczególne edycje FKŻ dedykowane były żywiołom. Pokazaliśmy Wam, jak ziemia, woda, ogień i powietrze funkcjonują w tradycji żydowskiej i jakie mają znaczenie: zarówno to symboliczne, jak też praktyczne. Tegoroczną edycją rozpoczynamy nowy cykl tematyczny. Poznacie różne aspekty i oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu: od kabały po chasydyzm, od Safedu po Borough Park, od rabina Józefa Karo po rabina lorda Jonathana Sacksa - mówi Robert Gądek.

Festiwal odbędzie się od 23 do 30 czerwca 2024 roku.