Informacje o dofinansowaniu projektu o nazwie SCT HUB – Codesign the Future of Sustainable Cultural Tourism (pol. Współprojektowanie przyszłość zrównoważonej turystyki kulturowej) urząd miasta Krakowa przekazał w środę. Projekt ma być realizowany od grudnia do końca maja 2028 r. Jego całkowita wartość to ponad 6 mln 200 tys. euro.

Dofinansowanie jest znaczącym krokiem naprzód w kierunku stworzenia w Krakowie dzielnicy kreatywnej i kulturalnej o szerokim znaczeniu dla środowiska artystów i projektantów, ale również mieszkańców i gości Krakowa

– powiedziała, cytowana w informacji prasowej, Katarzyna Olesiak, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, spółki, która zarządza terenami na Wesołej.

Dzięki funduszom wyremontowany zostanie m.in. budynek przy ul. Kopernika 19. Stanie się on siedzibą realizatorów SCT HUB, ale i miejscem spotkań mieszkańców i artystów z kraju i zagranicy.

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski ocenił, że projekt jest pierwszym krokiem w stronę uczynienia z Wesołej atrakcyjnego obszaru kulturowego – a był to jeden z postulatów Miszalskiego w kampanii wyborczej.

Już niedługo, dzięki innowacyjnym metodom przyjętym w ramach SCT HUB, uczynimy z Wesołej krakowską perełkę

– zapowiedział prezydent.

Miejska część Wesołej to 9,15 hektara terenu zielonego wraz z zabytkowymi budynkami poszpitalnymi, którego granice wyznaczają ulice: Kopernika, Śniadeckich, Grzegórzecka i Bujwida. Teren został kupiony w 2019 r. przez Gminę Miejską Kraków od Szpitala Uniwersyteckiego, który przenosił się do nowej siedziby do Prokocimia. W 2021 r. radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Wesołej. Cała przestrzeń jest objęta opieką konserwatorską.

O środki z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (European Urban Initiative – EUI) ubiegało się 112 projektów z 21 państw Unii Europejskiej. Według informacji krakowskiego magistratu, polskie miasta po raz pierwszy otrzymały dofinansowanie z tego źródła. Oprócz Krakowa pozytywnie rozpatrzony został również wniosek Stalowej Woli.