Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

72. Konkurs Krakowskich Szopek rozstrzygnięty

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2014.12.07 11:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:48 )
W Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym w Krakowie ogłoszono wyniki 72. konkursu szopek. Praca Państwa Markowskich została uznana za najpiękniejszą w kategorii szopek dużych. Konstrukcja ma 228 centymetrów wysokości i zawiera elementy charakterystyczne dla Krakowa, między innymi podobiznę Wieży Mariackiej i Kaplicy Zygmuntowskiej.

Krakowskie szopki pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, fot. Paweł Krawczyk

Posłuchaj Renaty Markowskiej, autorki zwycięskiej szopki
72. konkurs Krakowskich Szopek

Autorka Renata Markowska przyznała w rozmowie z Radiem Kraków, że skonstruowanie zwycięskiej szopki zajęło prawie 12 miesięcy.

- Tworzenie szopek zbliża nas do miasta, ukochanych architektonicznych elementów, które widzimy na co dzień. Szczegółom musimy sie przyjrzeć, odwzorować je albo użyć fantazji, by wyglądały troszkę inaczej. Przede wszystkim musimy je dobrze znać.

Najwyższa tegoroczna szopka ma dwa i pół metra wysokości. Najmniejsza zmieściła się w żarówce LED. Ciekawostką tegorocznego konkursu jest szopka, która pokazuje kibiców dwóch krakowskich klubów piłkarskich - Wisły i Cracovii.

Do konkursu zgłoszono 188 szopek. Jury wybierało zwycięzców w czterech kategoriach. Twórcy zaprezentowali swoje prace w piątek, u stóp pomnika Adama Mickiewicza. Były szopki-miniaturki i ponad 2,5 metrowe olbrzymy. Pojawili się autorzy z Bielska Białej, Lublina, Warszawy, a nawet z Belgii. Ale byli też i krakowscy mistrzowie, którym budowanie szopki - tak jak  Tadeuszowi Gillertowi - daje ciągle wiele radości.

- Wciąż bardzo mnie to cieszy, a jestem już najstarszym szopkarzem - mówi Radiu Kraków Tadeusz Gillert - Pierwszą szopkę zrobiłem w 1948 roku, miałem wtedy 16 lat. W tym roku to moja 49. szopka.

Tegoroczny 72. konkurs Szopek Krakowskich jest szczególnie ważny dla Muzeum Historycznego oraz krakowskich szopkarzy. W tym roku bowiem szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Czytaj także: Szopki krakowskie i pochód Lajkonik trafiły na listę UNESCO

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię