Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Akcja UJ: Zamiast kwiatów na obronę zabawki dla chorych

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.04.03 06:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:54 )
Zamiast kwiatów dla wykładowców w czasie obrony pracy magisterskiej lub licencjackiej zabawki dla małych pacjentów - Z taką inicjatywą wyszedł Uniwersytet Jagielloński.

Akcja na przełomie czerwca i lipca w czasie obron zostanie przeprowadzona w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. Zebrane w ten sposób zabawki mają trafić do małych pacjentów Oddziału Dziecięcego Szpitala MSW w Krakowie.


Inicjatywa wręczania wykładowcom zabawek dla dzieci zamiast kwiatów wyszła od psycholingwistki, doktor Małgorzaty Majewskiej. "Powszechną praktyką na wszystkich uczelniach w naszym kraju jest to, że kiedy student broni licencjat bądź pracę magisterską, to zwyczajowo wręcza kwiaty. W efekcie przynosiłam do domu kilkanaście bukietów. Pomyślałam, że szkoda trochę tych pieniędzy. Mogę mieć w domu jeden bukiet albo dwa, resztę rozdaję. To się zbiegło z historią, kiedy byłam z moją córką w szpitalu na trzydniowych badaniach. Podczas pobytu zorientowałam się, że tam dzieci nie mają kompletnie czym się bawić" - opowiada dr Majewska.

Warto przynosić zabawki edukacyjne, klocki maty, książki, gry planszowe, kredki. Gdyby akcja doszła do skutku, władze szpitala proszą, aby to nie były pluszaki. Krzysztof Czarnobilski rzecznik szpitala MSW wyjaśnia, że to ze względów zdrowotnych. "Pluszaki, to siedlisko kurzu i roztoczy a u nas leczą się także dzieci chore na astmę oskrzelową, różne choroby alergiczne i to by było dla nich niekorzystne" te zabawki powinny mieć atest zdrowotny. Apel do studentów aby przy zakupie pytali o to, czy zabawka jest sprawdzona" - mówi Czarnobilski.

"Wiem, że na oddziale dziecięcym są spore potrzeby. Brakuje nam książek, mamy starą biblioteczkę, posiadamy odtwarzacz dvd, ale nie ma bajek" - przyznaje rzecznik szpitala MSW w Krakowie. Jeśli akcja spotka się z pozytywnym odbiorem, być może zostanie rozszerzona o kolejne wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego i kolejne szpitale.


(Aneta Regulska/jg)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię