Mazur o zamiarze rezygnacji z kandydowania na prezydenta Krakowa na rzecz Miszalskiego poinformował w środę na zwołanym nagle, wspólnie z Miszalskim, briefingu prasowym. Przekazali wówczas, że zawarli porozumienie, zgodnie z którym Mazur wycofa się z kandydowania i poprze Miszalskiego w obliczu - jak to określono - "zagrożenia populizmem Łukasza Gibały i radykalizmem PiS”.

W piątek poinformowali o zawarciu kolejnego porozumienia programowego, które ostatecznie potwierdza synergię pomiędzy – jak mówili – środowiskiem obywatelskim stowarzyszenia Lepszy Kraków, złożonego z ekspertów, aktywistów miejskich, założonego przez Mazura, a środowiskiem polityków, samorządowców Koalicji Obywatelskiej. Porozumienie to oznacza, że Mazur formalnie wycofał się z kandydowania na urząd prezydenta, zarejestrowała to PKW.

Już tylko siedmiu kandydatów na prezydenta Krakowa. Prof. Stanisław Mazur przekazuje poparcie Aleksandrowi Miszalskiemu


Jak poinformował Mazur, porozumienie zawiera 10 postulatów stowarzyszenia Lepszy Kraków, które KO zobowiązuje się spełniać. Chodzi m.in. o budowę pierwszej linii metra, nowych linii tramwajowych, rewitalizacja Wesołej, tworzenie małych targowisk, wykorzystanie potencjału Nowej Huty, tworzenie miasta międzypokoleniowego.

Mazur zaznaczył, że jest idealistą, ale i racjonalistą, a to porozumienie jest pragmatyczne i daje – według niego – szansę na zbudowanie miasta obywatelskiego, otwartego, „miasta marzeń”.

Miszalski podkreślił zaś, że wiele postulatów Lepszego Krakowa mieściło się już w programie KO. Poseł zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia miasta otwartego, opartego na innowacjach i współpracy gospodarki z uczelniami wyższymi.

Kandydat KO ocenił także, że potrzebne jest wsparcie centrali politycznej w realizacji pewnych projektów – chodzi np. o wsparcie finansowe budowy metra i rewitalizację Wesołej.



Razem idziemy walczyć o wspólny, lepszy Kraków, z jednej strony przeciwko populistom, PiS-owi, a z drugiej strony z programem merytorycznym

– powiedział Miszalski.

Mimo wycofania kandydatury Mazura na prezydenta, aktualna pozostaje lista kandydatów na radnych startujących z jego komitetu (KWW Stanisława Mazura) - na kartach wyborczych jest to odrębna lista od listy KKW Koalicji Obywatelskiej.

Piątek jest ostatnim dniem kampanii wyborczej. Kandydaci na prezydentów chcą go maksymalnie wykorzystać. Przedstawiciele największych formacji politycznych – Aleksander Miszalski (KO) i Łukasz Kmita (PiS) zorganizowali całodniowe objazdy po mieście. Zatrzymują się w różnych lokalizacjach i zachęcają do oddania głosu na nich.

O północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.

W niedzielę krakowianie wybiorą prezydenta miasta spośród siedmiu kandydatów: posła Konfederacji Konrada Berkowicza (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), radnego Łukasza Gibały (KWW Łukasza Gibały - Kraków Dla Mieszkańców), aktywisty miejskiego Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa), posła PiS Łukasza Kmity (KW PiS), posła Polski 2050 Rafała Komarewicza (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga), wiceprezydenta Andrzeja Kuliga (KWW Andrzeja Kuliga Kraków "Ku Przyszłości"), posła PO Aleksandra Miszalskiego (KKW Koalicja Obywatelska). Wybiorą także radnych miasta i województwa.