Listę KO otwiera były minister kultury i były poseł Bartłomiej Sienkiewicz, szef kampanii do PE w okręgu nr 10.

Te wybory są o tym, czy Europa będzie bezpieczna, czy UE jest w stanie zbudować obóz warowny przeciwko Rosji. Te wybory są także o tym, czy będzie metro w Krakowie, ja jestem gorącym tego zwolennikiem i to jest unikalny moment, kiedy możemy zdobyć na to fundusze

– przekonywał Sienkiewicz na konferencji prasowej.

Na końcu wypowiedzi pozdrowił "wszystkich, którzy ucieszyli się, że 20 grudnia o godz. 11 zniknęło zło z naszych ekranów".

Kolejni kandydaci na małopolsko-świętokrzyskiej liście KO do PE to: menadżer turystyki Małgorzata Wilk-Grzywna, sportsmenka i posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, menadżer kultury, działaczka na rzecz zdrowia Sylwia Salwińska, przewodnicząca rady miejskiej w Tarnowie Małgorzata Mękal, zastępca prezydenta Nowego Sącza Małgorzata Majka, historyk i radny sejmiku świętokrzyskiego Wojciech Zwierzchowski, były burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, działacz społeczny z partii Zieloni Jacek Witka. Listę zamyka poseł i były marszałek Małopolski Marek Sowa.

Wśród postulatów kandydatów powtarzały się: konieczność zdobywania funduszy unijnych, ochrona praw kobiet, osób niepełnosprawnych i mniejszości seksualnych.

Sylwia Salwińska z Krakowa zwróciła uwagę na wykorzystanie konopi, czyli medycznej marihuany w leczeniu pacjentów, w tym chorych na raka. Jej zdaniem przepisy w UE wymagają aktualizacji, a szczególnie określenia dopuszczalnego THC (składnik konopi) w organizmie. Pacjenci onkologiczni – jak zauważyła kandydatka – mają we krwi taki poziom THC, jakiego nie mogą mieć kierowcy. "Chodzi o to, by określić dopuszczalny poziom THC we krwi, by pacjent mógł się swobodnie poruszać i nie być narażonym na konflikt z policją" – wyjaśniła.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że okręg nr 10 liczy ponad 3,5 mln wyborców (3 586 114). Pięć lat temu frekwencja wyniosła tam - 47,89 proc., był to drugi po Warszawie (60,37 proc.) wynik w kraju.

9 czerwca Polacy w wyborach do PE wybiorą 53 reprezentantów.