Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Krakowa

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2014.12.14 19:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:48 )
W Krakowie jest już Betlejemskie Światło Pokoju. To coroczna tradycja zapoczątkowana przez skautów z Austrii, którzy przekazują je mieszkańcom całej Europy. Małopolscy harcerze odebrali je od kolegów ze Słowacji.

archiwum RK

posłuchaj harcerzy
Światełko Betlejemskie już w Polsce

Nasza ojczyzna potrzebuje Betlejemskiego Światła Pokoju; potrzeba tego światła w Kościele i w mieście Świętego Wojciecha - powiedział w niedzielę prymas Polski. Abp Wojciech Polak odebrał w katedrze gnieźnieńskiej płomień z rąk harcerzy.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”. Znak braterstwa, jedności i pokoju, element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia dotarł do naszego kraju po raz 27.

"Z dalekiego Betlejem, w swoistej sztafecie światła, dotarło dziś do nas, do Gniezna, do tej prastarej archikatedry, abyśmy teraz my wszyscy ponieśli je dalej do naszych mieszkań i domów, do naszych miejsc pracy i cierpienia, do urzędów i szpitali, do tych, którzy, jak my sami, tego światła tak bardzo dziś potrzebują” – powiedział prymas w homilii.

Jak podkreślił, przyniesione z Betlejem światło „wciąż nam przypomina, że i tutaj, pośród nas, stoi Ten, który jest światłością świata”.

Hierarcha podkreślił, że jest potrzeba, by światło "weszło do naszych domów, sklepów, miejsc pracy, instytucji i urzędów, aby obudziło w nas wrażliwość na siebie nawzajem".

"Aby otwierało nasze serca, aby uczyniło nas jeszcze bardziej zdolnymi do współpracy, do przebaczenia i pojednania. Do odważnej i wielkodusznej troski o ubogich, o tych, którzy nie mają dachu nad głową. O tych, którzy cierpią i o tych, którzy z daleka czy bliska przybyli tutaj za pracą. I o tych, którzy, choć fizycznie niejednokrotnie nam tak bliscy, po ludzku są tak od nas odlegli. I potrzeba też Betlejemskiego Światła Pokoju w naszej Ojczyźnie” – powiedział prymas.

Abp Polak przypomniał, że światło niesione jest z "ojczyzny Jezusa, tak doświadczanej wstrząsami i nienawiścią".

"Przychodzi może wiec nawet trochę ku przestrodze. Przychodzi i zadaje nam pytania: czy to światło – jeśli je przyjmiemy – może sprawić, byśmy na nowo stali się zdolni razem pracować, działać, modlić się? Wyzbyć się podejrzliwości i pogardy? Nauczyć się szacunku dla drugiego? Nabrać do siebie zaufania? Odnaleźć się we wspólnocie? Budować razem i cieszyć się ze wspólnego dobra? Szanować ład i prawa, które nas wszystkich wiążą, a nie je nadwyrężać?" - pytał.

Zaznaczył przy tym, że przekazanie płomienia to nie tylko "piękna chwila spotkania, ale właśnie posłania, wezwania, aby iść i nieść światło”.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety; z Polski harcerze przekazują płomień dalej na wschód.

 

Dominika Baraniec/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię