Autorzy projektów mają przede wszystkim pretensje związane z brakiem kampanii zewnętrznej na terenie miasta, która zachęcałaby mieszkańców do udziału w Budżecie Obywatelskim. Jak mówią, na razie jedyne informacje o ostatecznej liście projektów poddanych pod głosowanie można znaleźć na stronie urzędu miasta w zakładce poświęconej budżetowi. To - ich zdaniem - nie zachęca krakowian do głosowania, bo do listy projektów dotrą jedynie ci, którzy są naprawdę zainteresowani inicjatywą. „Jedyne co widzimy w mieście to kampania wyborcza. A kampanii BO nie widać. Kwota jest niebagatelna, 30 mln złotych. Warto by to zakomunikować mieszkańcom. Szkoda, że tak się nie dzieje” - komentuje Natalia Nazim - aktywistka i projektodawczyni w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Porozmawiajmy po krakowsku: o Budżecie Obywatelskim z Mateuszem Płoskonką

Wtóruje jej Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, która również zgłosiła swoją inicjatywę. „Budżet obywatelski to święto mieszkańców. W zeszłym roku promowaliśmy nasze projekty podczas pikników. W tym roku głosowanie przesunięto na jesień. Można było chociażby zdecydować o hucznym otwarciu procesu głosowania” - wskazuje aktywistka.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig odpowiedzialny za organizację Budżetu Obywatelskiego uważa, że inicjatywa została wystarczająco rozpromowana w mieście. Podkreślał, że w tym roku - ze względu na zniesiony limit wieku głosujących - frekwencję podniosą studenci, którzy na początku października przyjadą do Krakowa i... dzieci. „Promowanie budżetu jest oceniane po efektach, a na razie ich nie mamy. Wykorzystujemy nośniki, których używaliśmy dotychczas i które się sprawdziły. Mamy nadzieję, że szczególnie do młodszych trafią nośniki elektroniczne” - podkreśla zastępca prezydenta.

Tymczasem krakowianie pytani o budżet obywatelski uważają, że w przestrzeni miasta brakuje informacji lub nie są zainteresowani udziałem w głosowaniu. „To taki listek figowy władz miasta, które oddają drobny procencik mieszkańcom, by ci wierzyli, że mają na coś wpływ” - skwitował jeden z mieszkańców w rozmowie z reporterką Radia Kraków.

Głosowanie rozpoczyna się w najbliższą sobotę i potrwa do 7 października. Każdy głosujący powinien wybrać po trzy projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Wybrane pomysły trzeba ocenić w skali od jednego do trzech. Te zwycięskie projekty zostaną później zrealizowane. Głosować będzie można przez internet lub papierowo. Listę punktów, w których będzie można oddać swój głos można znaleźć TUTAJ

 

 

(Joanna Orszulak/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.