Miejscowe stowarzyszenie stara się to miejsce ożywić...

- Nie odbudujemy Zamczyska, ale możemy organizować tam wydarzenia poświęcone historii - mówi Łukasz Dragosz ze stowarzyszenia Thinkville. W planach jest utworzenie ścieżki turystyczno-edukacyjnej, uporządkowanie i oznakowanie tego terenu. Turyści za pomocą aplikacji komórkowej mogliby poznać historię miejsc, przez które przejeżdżają...

W ramach ścieżki naokoło Zamczyska można użyć wurtualnej rzeczywistości, czyli - korzystając z komórki - podejść do studni, czy głodowego lochu i zobaczyć jak to kiedyś wyglądało. Stowarzyszenie Thinkville chce też ożywić miejscowe legendy - o historii Zamczyska mógłby opowiadać sam zbójnik Uklej!

A najbardziej ambitnym planem jest odtworzenie dawnego "Szlaku Solnego" od Wieliczki przez Myślenice, aż do Nowego Targu, z wykorzystaniem powstającej trasy rowerowej

"Dokumenty źródłowe nie podają, kto zbudował zamek w Myślenicach. Na podstawie danych archeologicznych przyjmuje się, że był wykorzystywany w XIII i XIV wieku. Wysuwano przypuszczenie, że była to strażnica usytuowana nad Rabą, pełniąca podobne funkcje jak zamek w Czchowie nad Dunajcem i zamek w Rytrze nad Popradem. W opracowaniach na temat Myślenic pojawiają się informacje o systemie umocnień znajdujących się w okolicy miasta, tzw. bronie myślenickiej; w skład tych umocnień, strzegących szlaku handlowego biegnącego z Krakowa na Węgry, wchodziły oprócz zamku na górze Uklejnie również mniejsze, podległe warownie, tzw. kustodie, m.in. w miejscowościach Osieczany i Stróża. W dolnym biegu Raby znajdował się także zamek w Dobczycach.

Zamek znajdował się w ruinie już w XVI wieku; okoliczności wysadzenia wieży w powietrze nie są znane." /Wikipedia/

 

Maciej Skowronek/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybrany