Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Co z ochroną przeciwpowodziową dla krakowskiego Bieżanowa?

  • date_range Piątek, 2023.07.07 16:11 ( Edytowany Piątek, 2023.07.07 16:51 )
"Mieszkańcy w końcu mogą spać nieco spokojniej" - mówi Bartłomiej Sosenko ze stowarzyszenia "Bieżanów-Prokocim STOP Powodzi". Nazwa nawiązuje do części Krakowa, która została zalana w wakacje 2021 roku.

Fot. Bartłomiej Bujas

Bieżanów przed podtopieniami chronią teraz grodzice winylowe, czyli ścianki, które sztucznie podwyższają brzeg Serafy, a także 4 zbiorniki, które mogą magazynować nadmiar wody.

Udało się to zrobić w krótkim czasie, bo dwa lata to jest naprawdę jak na proces inwestycyjny bardzo krótki czas, dzięki czemu już po tych dwóch latach jest bezpieczniej. Dodatkowo zbiorniki, które są ogromnymi obiektami i ogromnymi inwestycjami również te dwa lata już zaczęły działać, co prawda są na ukończeniu, ale już pracują i już nas zabezpieczają i to jest bardzo ważne

- podkreśla Bartłomiej Sosenko. Przedstawiciel mieszkańców zaznacza, że to efekt współpracy między samorządami. Chwali urzędników, że byli otwarci na ich głosy i propozycje.

Instytucje podzieliły się także kosztami zaplanowanych prac. Za budowę ścianek przeciwpowodziowych wzdłuż Serafy 2 miliony złotych zapłaciły Wody Polskie, a 10 milionów miasto Kraków.

Mieszkańcy dłużej będą musieli poczekać jednak na zbiornik retencyjny Malinówka III. Do przetargu zgłosiło się kilkanaście dużych firm, wykonawca powinien zostać wybrany najdalej w sierpniu, a prace mają ruszyć z początkiem stycznia i niewykluczone, że zakończą się dopiero w 2025. roku. Zbiornik Malinówka III to ostatni z 5 obiektów, które mają chronić mieszkańców Bieżanowa przed powodzią.

Mimo że trzy obiekty nadal są w budowie, w razie zagrożenia mogą już przejmować nadmiar wody. Zbiorniki są w pełni funkcjonalne, to znaczy mamy już wybudowane te wszystkie urządzenia, które powodują, że fala powodziowa będzie redukowana, w 100% działają, natomiast trwają prace wykończeniowe

- uspokaja Radosław Radoń, dyrektor Wód Polskich w Krakowie. To między innymi obsiew zbiorników trawą, wywóz nadmiaru ziemi i kończenie prac przy budowie dróg dojazdowych.

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię