Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czwarty dzień 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego – relacja ze studia festiwalowego

  • Tadeusz Marek
  • date_range Środa, 2024.05.29 19:35 ( Edytowany Czwartek, 2024.05.30 19:47 )
Kolejny dzień największego w Krakowie święta dokumentu, animacji i krótkich metraży, to także kolejni goście studia festiwalowego Radia Kraków. Filmowe rekomendacje oraz rozmowy z twórcami i twórczyniami prezentuje Tadeusz Marek.

Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek (Radio Kraków), Eliza Kubarska | Fot.: Maciej Zygmunt, dzięki uprzejmości KFF

Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko pokazy filmowe ale także festiwalowe konkursy. Konkursy istotne, bo część z nich kwalifikuje zwycięskie filmy do selekcji Oscarowej. W najnowszym Przystanku Kultura Tadeusz Marek rozmawia z reżyserką, dokumentalistką i alpinistką Elizą Kubarską, która w tym roku zasiada w jury oceniającym międzynarodowe pełnometrażowe filmy dokumentalne.

Filmy są bardzo różne. Każdy z nich pozostawia inną refleksję. Nie jest łatwo, bo są to bardzo mocne historie. To może nie jest najbardziej fortunne słowo, ale czuję się trochę… zatruta kondycją świata. Dużo tu osobistych historii, bardzo bolesnych, związanych z wojnami. Wszystko to jest bardzo ważne.

- mówiła w Radiu Kraków jurorka.

„Ostatnia wyprawa”, czyli Wanda Rutkiewicz – kobieta na przełomie

W studiu festiwalowym Eliza Kubarska opowiadała także o własnym filmie. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym wyświetlony został poza konkursem, jednak w ramach Festiwalu Millenium Docs Against Gravity zdobył aż trzy nagrody. „Ostatnia wyprawa” jest swoistym portretem najsłynniejszej polskiej himalaistki – Wandy Rutkiewicz. Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka i pierwsza osoba z Polski zdobyła szczyt Mount Everestu, najwyższy szczyt Ziemi. 23 czerwca 1986, jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba z Polski, zdobyła szczyt K2. W 1992 roku zaginęła zdobywając szczyt Kanczendzongi. Eliza Kubarska w swoim dokumencie nie tylko próbuje rozwikłać tajemnicę zniknięcia himalaistki, ale także, a może przede wszystkim, próbuje uchwycić prawdę na temat wewnętrznego życia bohaterki. O Wandzie Rutkiewicz reżyserka opowiadała Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura.

Posłuchaj najnowszego wydania Przystanku Kultura

Czym jest pitching? Czyli w stronę branżowych wydarzeń Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Festiwale filmowe to zazwyczaj nie tylko kinowe pokazy przeznaczone dla szerokiej publiczności, ale także zamknięte wydarzenia branżowe. Te drugie, choć niejednokrotnie decydujące o kształcie kolejnych odsłon festiwalowych programów, pozostają zazwyczaj w cieniu. To tam producenci spotykają się z twórcami a potencjalni sponsorzy „kupują” lub nie, historie, z którymi przybywają filmowcy. O tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami wydarzeń KFF Industry opowiada w Radiu Kraków Adam Ślesicki – prezes Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. Fundacja wraz Krakowskim Festiwalem Filmowym od dziesięciu lat prowadzi program DOC LAB POLAND. Rozmowę prowadzi Tadeusz Marek.

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Adamem Ślesickim. Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek, Adam Ślesicki | Fot. Monika Zarzycka

Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek, Adam Ślesicki | Fot. Monika Zarzycka

Boski szaleniec, czyli festiwalowa Rekomendacja Kulturalna

Wąskie uliczki Neapolu a na nich Ciretta – dwudziestoletni chłopak. Niegdyś prostytuujący się złodziejaszek, teraz gorliwy wyznawca Matki Boskiej Bolesnej. „Ewangelia według Ciretty” Caroline von der Tann jest dokumentem odrywającym od codziennego spojrzenia na świat. Oto kuglarze ratują ludzkie życia, aktorzy otwierają czekoladową manufakturę a przed głodem chroni spuszczany z balkonu kosz z jedzeniem. „Ewangelię…” rekomenduje na antenie Radia Kraków Tadeusz Marek.

Posłuchaj Rekomendacji Kulturalnej Tadeusza Marka
Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię