Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

E. Achinger: "Ostrożnie z rozstrzygnięciem w sprawie in vitro"

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.11.26 07:42 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:47 )
Cieszę się, że radni zajęli się problemem bezpłodności - ale trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o szybkie rozstrzygnięcia - tak pomysł wojewódzkich radnych PO komentuje małopolska posłanka tej partii Elżbieta Achinger, ktora zajmuje się rządowym programem w tej sprawie.

fot. Archiwum Radia Kraków


Chodzi o pomysł, by Małopolska finansowała zapłodnienie metodą in vitro. Byłaby pierwszym regionem, który zdecydował się na takie rozstrzygnięcie. Posłanka Achinger apelowała do radnych o cierpliwość. Jak zapewniała w porannym wydaniu Co niesie dzień wkrótce gotowy będzie rządowy program porządkujący procedury związane z in vitro. Posłanka dziś spotka się z radnymi Platformy Obywatelskiej. Będzie rozmawiać m.in. o pomyśle finansowania in vitro.





Jacek Bańka: Kończymy plebiscyt na Wyczyn i blamaż tygodnia. Małopolscy plitycy jako wyczyn wskazują program finansowania likwidacji pieców weglowych w Krakowie. Myśli pani, że to zmieni powietrze tutaj?
Elżbieta Achinger, posłanka Platformy Obywatelskiej: Myślę, że znacząco powinno zmienić. Ja wjeżdżałam dzisiaj do Krakowa od strony Wieliczki, a właścicwie zza Wieliczki, gdzie jest piękne słońce i przejrzystośc powietrza a już przy Matecznym jest smog, chmura i bardzo nieprzyjemnie wjeżdża sie do Krakowa. Sądzę, zę realizacja tego programu powinna w znaczący sposób zmienić tę sytuację.
To jedna ze składowych. Potrzebne będą kolejne programy, w tym wojewódzki.
Tak. Myślę, że jesteśmy w tej chwili na etapie, kiedy program wojewódzki musi być mocno sprecyzowany i wdrożony, dlatego, że widzimy, że w Krakowie, który się rozbudowuje komunikacyjnie, mamy coraz więcej elementów tych, które wpływają szkodliwie i to musi być rozwiązane globalnie. Jeden program na skalę województwa.

Część radnych wojewódzkich z Platformy Obywatelskiej chce w przyszłym roku dofinansowywać zabiegi in vitro. Pani pracuje przy rządowym programie. Jak Pani ocenia inicjatywe radnych PO?

Bardzo się cieszę, że się pochylamy nad problemem bezpłodności, który jest wyjątkowym problemem jesli chodzi o młode rodziny. Natomiast byłabym bardzo ostrożna w szybkim podejmowaniu decyzji w tej sprawie. Włąsnie dlatego, ze tworzy się program rządowy w tej sprawie, który oceniam bardzo dobrze. On wreszcie uporządkuje procedury związane z in vitro. To jest nowe życie i trzegba je chronić na każdym etapie, czyli ustalić zasady, zeby to życie powstawało w godny sposób. Nasz zespół parlamentarny przygotowuje konferencję na poczatku grudnia, która będzie poświęcona bezpłodności. W ramach tejk konferencji poruszymy wiele tematów: m.in skąd się bierze bezpłodność, jak ją leczyć, Jest wiele metod, może mniej znanych, na przykład naprotechnologia. A jest tez w ogóle nowa metoda in vitro, która być moze pogodzi oponentów tego zabiegu. Do tej pory największym przedmiotem sporu było mrożenie zarodków. Jest w tej chwili możliwość, promowana przez Amerykanów, mrożenia jajeczek. jest to bardzo bezpieczne, no i nie ma sporu nadliczbowych zarodków, które nas tak bardzo dzieliły. Zalecałabym wszystkim jeszcze chwilę cierpliwości. Tyle lat nie było tego uregulowania, poczekajmy na to rozwiązanie rządowe.

To proszę wytłumaczyć tę nagorliwość radnych Platformy Obywatelskiej.

Ta inicjatywa podejmowanan jest w wielu miastach, m.in w Częstochowie. Ja rozumiem, że ludzie chcą pomagać w tym zakresie, bo to jest temat trudny. Natomiast myślę, że doprecyzowanie ram tego jest istotmne. To są pieniądze publiczne. Warto pomóc ale trzeba pamiętać, ze te pieniądze muszą być we właściwy sposób zagospodarowane.

Będzie Pani rozmawiać z radnymi wojewódzkimi Platformy Obywatelskiej?

Tak. Wybieram się dzisiaj do sejmiku. Mam nadzieję, że to jeden z tematów naszego spotkania.

Radni są podzieleni
Jak zwykle. W Platformie też jesteśmy podzieleni i to na etapie sejmowych prac też wychodziło. Ważne, żeby wspólnie znaleźć kompromis.

Dzisiaj radni sejmikowi przyjmą rezolucję dotyczącą straży granicznej. Chodzi o oddział w Nowym Sączu

To jest bardzo prężny, świetnie wyposażony oddział, zatrudniający ponad 700 osób. Trwają na ten temat mocno zaawansowane rozmowy. Byłam ostatnio na spotkaniu Małopolskiego Zespołu Parlamentarnego z Panem wiceministrem Infrastruktury, który uważa, że trzeba się nad tym pochylić. Nie podjęte zostały ostateczne decyzje. Trwają w tej chwili konsultacje i wyliczenia spraw związanych z liczebnością w przełożeniu na zadania. Ponieważ karpacki zespól jest bardzo wysoko oceniany, to sądzę, ze krzywda na pewno mu się nie stanie. Chcemy o to zadbać i widzę, zę jest duze zrozumienie po stronie ministerstwa.

Tu są radni zgodni i parlamentarzyści, tak?

Jesteśmy ponad podziałami. Działamy jako cały zespół z kolegami z PiS-u, Solidarnej Polski. Wszyscy razem.
To jaki jest program związany z ratowaniem tego oddziału?

W tej chwili czekamy na te opracowania.Pan minister podczas spotakani, mówił że to w ciagu dwóch miesiecy powinno zapaść, nop i myślę, że będzie jeszcze jedno spotkanie, które już nam pokaże, gdziemiejsce tegop oddziału jest i jak to będzie wyglądało w przyszłym roku. Myślę, że będzie jeszcze jedno spotkanie, które nam pokaże, gdzie miejsce tego oddziału ostatecznie będzie.

Fiaskiem zakończył się unijny szczyt budżetowy. Gdyby wprowadzono plan B, roczne prowizoroia budżetowe, to z naszej perspektywy, Małopolskiej byłoby to złę rozwiązanie? Gorsze?

Moim zdaniem wszelkie prowizoria nie sa rozwiązaniem korzystnym, dla Małopolski również. nam jako głownemu beneficjentowi tych środków, zalezy pzrede wszystkim na końcowym budżecie. Ja jestem przekonanan, ze peirwsze fiasko, to jest coś co jest normalne w negocjacjach. Natomiast na początku stycznia z tego co słyszę, jednak kraje poszczególne przemyślą p[ewne rozwiązania i to ni będzie prowizorium tylko konkretny budżet.
Gdyby jednak się nie udało i te prowizoria opbowiązywałyby to co by to oznaczało dla Małopolski między 2014- 2020 rokiem?

Na pewno to jest niedookreślenie środków. Trudno jest planować wszystko, jeżeli to prowizorium nie do końca przekazuje informację o wielkościach. Dlatego dla nas istotne jest, żebysmy stali na konkretnej kwocie i na podziałąch, które nas dotyczą.

Tymczasem najbliższe tygodnie to ofensywa małopolskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Osiem spotkań dla każdego parlamentarzysty. Pani już rozpoczęła?

Właśnie dzisiaj rozpoczynam w gminie Kłaj. Mam juz cztery w tym tygodniu. bardzo się cieszę z tego programu. Wiem, ze to jest trudny okres, zwłaszcza dla osób, które mają przyjść na to spotkanie, bo to jest okres przedświąteczny, ale dokłądnie przeczytałam plan dla Polski, przezytałam to, co do tej pory zrobiliśmy,z apoznałam się z tym , bo jestem młopdytm parlamentarzystą. Uważam, ze jeżeli pójdziemy do anszego społeczeństwa, przekażemy dość pozytywną wizję rozwoju kraju, odbierzemy tez oczekiwania, żądania. To jest to, na co już dawno powinniśmy zwrócić uwagę, na większa komunikację ze społeczeństwem.

Dokładnie jakim tematom będą poświęcone Pani spotkania?

One są tematycznie podobne. tam są trzy elementy: rozwój inwestycyjny, plan rozmowju rodziny no i plan ogólnego zagospodarowania krajku na najbliższe lata.

Akcja Katolicka rozpoczyna cykl modlitw za naszych parlamentarzystó. Za każdego parlamentarzystę Akcja będzie modlić się imiennie. O co w wypadku Pani powinna modlić się Akcja katolicka?


Pewno o wytrwałość i mądrość w podejmowaniu decyzji. Bardzo sie cieszę z tej akcji. ja też się modlę i uważam, ze to wsparcie duchowe jest nam potrzebne na każdym etapie. takze dzięikuję bardzo za tę modlitwę.








Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię