Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Fatalne powietrze w Małopolsce, co nam grozi?

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.11.22 07:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:46 )
Wczoraj w Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego studenci medycyny radzili jak skuteczni rzucić palenie. Badali też, jaki wpływ na nasze płuca ma jakość małpolskiego powietrza.

Fot. Michał Karoń


Zaproszeni byli palacze, ale na badanie przyszli też ci, którzy nie palą. Studenci medycyny przynieśli ze sobą sprzęt, który mierzy zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Uznali, że z taką bronią w ręku odniosą sukces, bo wynik badania podziała jak straszak. I tak też było, ale oprócz palaczy, w kolejce do punktu pomiarowego ustawili się też ci, którzy nie palą. Przyszli, żeby sprawdzić jak na płuca wpływa krakowskie powietrze.



Krakowianie oddychają najgorszym powietrzem w Polsce. Dopuszczalne normy pyłów zawieszonych są przekraczane nawet 200 dni w roku. Jak mówi doktor Filip Mejza z Kliniki Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie. Najczęstsze schorzenia płuc to przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, na którą coraz częściej zapadają dzieci, a także zwłóknienie czy rak płuc.



Pulmonolodzy zalecają, by w mgliste i wilgotne dni rezygnować z biegania, a także by nie wietrzyć mieszkań wieczorem, gdy w większości domów pali się w piecach, nie zawsze tym, czym się powinno. Nie zachęcają jednak do całkowitego niewychodzenie z domu. Jak mówią, takie zalecenia dotyczą jedynie pacjentów, u których zdiagnozowaną poważne schorzenia układu oddechowego.



Według prognoz, dzisiaj powietrze znowu fatalne, ale z tlenkiem węgla nie jest tak źle, stężenie nie powinno przekroczyć dopuszczalnych norm.


Prognoza poprawi się

(Ola Ratusznik/jp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię