Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Flaga Ukraina znów powiewa nad Kopcem Kościuszki w Krakowie

  • Mateusz Bożek
  • date_range Środa, 2024.06.05 08:43 ( Edytowany Środa, 2024.06.05 09:53 )
W środę rano ukraińską flagę na Kopcu Kościuszki wspólnie zawiesili wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, prezes Komitetu Kopca Kościuszki Piotr Dobosz i konsul Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

fot: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Przypomnijmy, flaga Ukrainy zniknęła z kopca we wtorek. Film ze zdarzenia umieścił w swoich mediach społecznościowych poseł Konfederacji, Grzegorz Braun.

W ocenie wojewody usunięcie flagi z Kopca Kościuszki jest działaniem wbrew tak wyrażonej i uargumentowanej decyzji podmiotu będącego historycznym i prawnym opiekunem Kopca Kościuszki. Jako takie działanie to wymaga oceny z punktu widzenia potencjalnych konsekwencji prawnych. Wojewoda złoży także zawiadomienie do Komisji Etyki Poselskiej.

Krzysztof Jan Klęczar podkreślił, że flaga ukraińska znajdowała się na kopcu Kościuszki „absolutnie zgodnie z przepisami prawa i zgodą, i intencją gospodarza tego miejsca”.

Została powieszona w szczytnym celu i absolutnie nie może być atakowana, nie może być w żaden sposób narażona na jakikolwiek uszczerbek

- podkreślił wojewoda.

W związku z incydentem z udziałem posła Brauna – zaznaczył Klęczar – służby wojewody przygotowały stosowne dokumenty i złożyły zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policję. Informacja o zdarzeniu będzie również przekazana odpowiednim komisjom sejmowym – dodał.

Grzegorz Braun usunął flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Jak przypomniał prof. Piotr Dobosz, prezes społecznego komitetu sprawującego opiekę nad kopcem, decyzja o umieszczeniu flagi ukraińskiej zapadła jednogłośnie po rozpoczęciu agresji rosyjskiej na to państwo. Inicjatywa ta – zaznaczył Dobosz – nawiązuje do idei symbolizowanych przez postać Tadeusza Kościuszki, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych.

„To również postać, która walczyła o wolność wielu narodów. W związku z tym, że Ukraina jako niepodległe państwo została zaatakowana bez swojej własnej winy przez obce mocarstwo, nawiązując do tej idei, Komitet Kopca Kościuszki podjął uchwałę na znak solidarności z walczącą Ukrainą. Tak naprawdę Ukraina walczy o swoje istnienie, o swoje państwo, o swój naród (…), ale walczą też również o naszą wolność”

- podkreślił prezes.

Konsul Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski podczas spotkania na kopcu Kościuszki po raz kolejny podziękował wszystkim Polakom „za stanowczość, wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim”.

Jestem szczęśliwy i dumny z tego, że ta flaga na kopcu Kościuszki, obok flagi polskiej, pokazuje walkę naszego państwa nie tylko za suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także walkę za wybór cywilizacyjny Europy. Te flagi są symbolem solidarności naszych narodów i nikomu nie uda się tych relacji zepsuć

- podkreślił konsul.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Mateusz Bożek

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię