"To na pewno jest braterstwo krwi, bo komórki jego szpiku funkcjonują we mnie. Nawet mam takie wrażenie, że może się troszkę zmieniłem. Nie da się podziękować za to, że otrzymało się drugie życie" - mówi Robert Szlęk, który o swojej chorobie dowiedział się pięć lat temu. Wtedy o rejestrację dawców w dramatycznym apelu "tata ma raka" prosiła jego córka Matylda.

Rejestracja jest dość prosta - tłumaczy Alicja Cichońska - z fundacji DKMS

"To jest dosłownie kilka minut. To taki wstępny wywiad medyczny. Następnie przechodzimy do wypełnienia kwestionariusza ankiety, w której są podstawowe dane osobowe i kontaktowe. Na koniec pobranie wymazu, na podstawie którego jesteśmy w stanie określić typizację genetyczną naszego dawcy i później ewentualnie go dobrać z potrzebującym biorcą" - mówi Cichońska.

Po rejestracji po prostu osoba gotowa do bycia dawcą trafia do jednej z baz i czeka na telefon.


"Po tym telefonie bardzo się zdziwiłem, niemniej jednak ucieszyłem i przystąpiłem do tej całej procedury" - mówi Michał Szmyd dawca, który swoje komórki oddał biorcy w Stanach Zjednoczonych. "Pacjent żyje, ma się dobrze. Wiem, że ma wnuki, rodzinę, chyba cieszy się dobrym zdrowiem" - dodaje.


W polskiej bazie fundacji DKMS jest milion 800 tysięcy zgłoszonych potencjalnych dawców. W światowej 9 milionów. Polaków pod względem liczebności potencjalnych dawców wyprzedzają tylko Niemcy i Amerykanie. W Krakowie akcje rejestracji dawców zorganizowano już ponad 600 razy, a w bazie zarejestrowanych jest 44 tysiące Krakowian

"Uratowanie komuś życia to jest najważniejsza rzecz, jaką może zrobić człowiek dla drugiego człowieka" - mówi Elżbieta Kois-Żurek z wydziału polityki społecznej i zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

W Krakowie na placu Szczepańskim i w Zakopanem na Krupówkach w sobotę z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi od godziny 10 do 18 będzie można zarejestrować się w bazie i być może uratować życie komuś na drugim końcu świata.


W przypadku zdiagnozowania u pacjenta choroby wymagającej takiego leczenie przeszukuje się wszystkie dostępne bazy dawców - nie tylko tę DKMS-u. Wystarczy być zarejestrowanym w jednej z nich.