Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut, wybrany w przetargu wykonawca zobowiązany będzie do opracowania dokumentacji projektowej dla drogi głównej przyspieszonej (GP) o długości około 10,3 km wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą. Musi też uzyskać wymagane przepisami prawa opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne niezbędne decyzje administracyjne.

Po ich uzyskaniu zadaniem wykonawcy będzie wybudowanie tej drogi, a następnie opracowanie dokumentacji powykonawczej i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Zgodnie z warunkami postępowania wszystkie prace wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie powinny zostać ukończone w ciągu 37 miesięcy, przy czym do tego czasu nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 16 grudnia do 15 marca.

Plany zakładają, że obwodnica Zabierzowa nie tylko ominie tereny zabudowane tej miejscowości, a jednocześnie obsłuży tereny przyległe, dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie. Powstaną obiekty inżynierskie, w tym tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo.

Droga krajowa nr 79 przebiegająca przez centrum Zabierzowa prowadzi ruch aglomeracyjny z tej i przyległych miejscowości do Krakowa, a także tranzytowy ze stolicy Małopolski do zachodniej części województwa i na Śląsk. Według pomiarów przeprowadzonych w latach 2020/2021 przez Zabierzów przejeżdża średnio 21,4 tys. pojazdów na dobę.