Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gdzie w Krakowie powstaną nowe osiedla i drogi? Mieszkańcy złożyli ponad 16 tysięcy wniosków do planu ogólnego

Ponad 16 tysięcy wniosków złożyli mieszkańcy Krakowa do planu ogólnego. Będzie on stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na jego podstawie budowane będą w mieście osiedla, drogi czy mała infrastruktura przez najbliższe lata.

Zdjęcie ilustracyjne. / fot: M. Lasyk

Posłuchaj co mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski

Do tej pory magistrat przeanalizował połowę złożonych wniosków. 47 procent z nich dotyczy mieszkalnictwa, a 32 procent - zieleni w mieście.

- 7% to wnioski o tereny wielorodzinne. Pozostałe wnioski są o parkingi z zielenią, tereny usługowe, tereny usługowe z zielenią, tereny komunikacyjne. Najwięcej wniosków jest w dzielnicy Dębniki - 1700. Potem Wzgórza Krzesławickie - 1500 i Podgórze - 1200 - mówi prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po przeanalizowaniu wszystkich wniosków przygotowany będzie projekt planu ogólnego. Musi być on zaopiniowany i uzgodniony przez różne organy administracji publicznej. Następnie odbędą się konsultacje społeczne. Wtedy mieszkańcy wyrażą opinię na temat projektu.  

fot: Elżbieta Raczyńska

fot: Elżbieta Raczyńska

Plan ogólny zastąpi studium

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego powodu odstąpiono w Krakowie od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa”.

Najważniejsze założenia planu ogólnego

Plan ogólny w przeciwieństwie do studium będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu planu miejscowego oraz stanowić będą podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokument planu ogólnego ma być w założeniu bardziej przystępny i będzie posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju.

Co ważne, wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym.

W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne.

Ponadto w planie ogólnym określone zostaną gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do obiektów infrastruktury społecznej – do budynku szkoły podstawowej oraz do obszarów zieleni publicznej.

Źródło: krakow.pl
Autor:
Elżbieta Raczyńska

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię