"Goebbels stanu wojennego, morderca, czerwona kanalia” - tak nazywali go przeciwnicy. "Mistrz ciętej riposty, ikona, dżentelmen" - dodawali fani Jerzego Urbana. Publicysta, dziennikarz i satyryk, był rzecznikiem polskiego rządu w czasach stanu wojennego: kpił z Jana Pawła II i Jerzego Popiełuszki, szczuł na ludzi Solidarności. Po transformacji był redaktorem naczelnym tygodnika "NIE". Dziś jest bohaterem spektaklu pt. "Urban. Idę po Was...", który w Teatrze Łaźnia Nowa reżyseruje Bartosz Szydłowski.

– Czy interesuje nas to jaki był naprawdę Urban? Czy postawienie sobie takiego zadania jest w ogóle możliwe w świecie, w którym każdy ma swoje własne prawdy? – pyta Szydłowski, dodając, że spektakl „Urban. Idę po was…” jest przede wszystkim opowieścią o uzależnieniu od autokreacji. Dlaczego fake newsy i postprawda są dla nas tak atrakcyjne, że stają się wręcz konieczne? Jak to się dzieje, że miejsce Urbana próbują zająć „urbaniszcza”? 

 W tytułowej roli wystąpi Adam Ferency. Na scenie zobaczymy również Barbarę Jonak i Pawła Smagałę. Spektakl reżyseruje Bartosz Szydłowski. Autorem tekstu, który powstał na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa „Urban. Biografia” (Wydawnictwo Znak, 2023) jest Piotr Rowicki.

- Zdawałem sobie sprawę z tego, że postać wzbudzi kontrowersje. Ale przecież nie o kontrowersję nam chodzi, a przynajmniej nie tylko o nią. Urban to  jedna z tych postaci, które działają na zasadzie krzywego zwierciadła. Może zerknąć w to lustro?

Premierowe spektakle 19, 20, 21 i 22 kwietnia, o godz. 19:00.

Więcej o spektaklu w magazynie "O teatrze bez przerwy" w Radiu Kraków Kultura 14 kwietnia o 19.00.