Najstarszy z obrazów poddanych w tym roku konserwacji, o tematyce pasyjnej, przedstawia Chrystusa przy słupie. Powstał w początkach XVII w. i stanowił część feretronu. Na jego odwrotnej stronie jest XIX-wieczny obraz Matki Boskiej Wileńskiej – poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który zajmuje się rozdziałem pieniędzy funduszy z NFRZK.

Wśród obrazów odnowionych dzięki pomocy SKOZK są też te, które franciszkanie ze Lwowa przywieźli do Krakowa w kwietniu 1946 r., gdy władze sowieckie doprowadziły do zamknięcia tamtejszego klasztoru, a wspólnota zakonna została repatriowana na zachód.

Według przedstawicieli SKOZK w tej grupie jest też przynajmniej jedno dzieło o dłuższej historii wędrówek, które do Lwowa przywieziono wcześniej z Rzymu.

W ocenie specjalistów wszystkie poddawane konserwacji obrazy były w złym stanie, z uszkodzeniami płócien, ubytkami, spękaniami zaprawy i warstw malarskich. W niektórych przypadkach degradacja techniczna utrudniała ustalenie tematyki obrazów. Było tak m.in. w przypadku dzieła uważanego za przedstawienie śmierci św. Stanisława. Po oczyszczeniu okazało się, że jest ono wyobrażeniem śmierci św. Wojciecha.