Jak poinformował Krzysztof Migdał z zarządu spółki Trasa Łagiewnicka, przegląd systemów, urządzeń, elementów w tunelu odbywa się regularnie.

Dodał, że wykonawca przeprowadzi także prace związane z doszczelnieniem fragmentów konstrukcji. "Wykonawca zobowiązany został przez nas do jak najszybszego usunięcia ewentualnie występujących punktowo nieszczelności tunelu, które się pojawiają w trakcie eksploatacji" – zaznaczył członek zarządu spółki.

Jak podkreślił, prace są w nocy, aby zminimalizować utrudnienia dla użytkowników trasy, którą chętnie przemierzają mieszkańcy szczególnie południowego Krakowa.

Na czas prac zamykane będą fragmenty tuneli. O utrudnieniach na bieżąco mają informować tablice przy tunelach.

Rozkłady jazdy autobusów nie zmienią się, ale trasę zmieni nocna linia autobusowa 608. Bez obsługi zostaną przystanki "Łagiewniki" 11, "Łagiewniki SKA" 04 i 06, "Krokusowa" 01 i 02, "Rostworowskiego" 05. Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać przystanki: "Łagiewniki" 09, "Borsucza" 03 i 04, "Lipińskiego" 03 i 04, "Grota-Roweckiego" 03 i 05, "Rostworowskiego" 03.

Trasa Łagiewnicka została uruchomiona w sierpniu 2022. Budowa tej arterii na południu miasta, łączącej Kurdwanów z Ruczajem, trwała od 2018 r. i kosztowała 840 mln zł.

Od października 2022 r. przez ściany tunelu przeciekała woda.

W marcu 2023 wykonawca prowadził, w ramach gwarancji, remont, o którym głośno było w regionalnych mediach. Remont, według spółki Trasa Łagiewnicka, nie był wcześniej możliwy z powodu warunków atmosferycznych.

Krzysztof Migdał mówił wówczas PAP, że powstałe nieszczelności "nie są elementami dyskwalifikującymi konstrukcję; zgodnie z warunkami określonymi w polskich normach są możliwe; natomiast każdą nieszczelność należy usunąć".

Ewentualne kolejne nieszczelności w tunelu będą obciążały gwaranta przez najbliższe 11 lat