Znakiem jedności i wspólnego przeżywania Święta Miłosierdzia będzie okolicznościowy obrazek z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Na jego odwrocie umieszczono zdjęcie tabernakulum z łagiewnickiej bazyliki i tekst aktu zawierzenia świata miłosierdziu Bożemu, czego dokonał Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski w sierpniu 2002 r.

"Ta modlitwa w tym czasie brzmi w szczególny sposób w murach tej świątyni. Pragniemy, aby pamiątkowy obrazek – wyraz łączności z Łagiewnikami i ze Świętem Miłosierdzia dotarł do wszystkich, którzy będą mieli takie życzenie" – mówił kustosz sanktuarium ks. dr Zbigniew Bielas.

Zwrócił uwagę, że tabernakulum w bazylice ma kształt kuli ziemskiej.

"Cały świat ogarnięty pandemią chcemy zawierzać Bożemu miłosierdziu i chcemy, aby rzesze wiernych, którzy nie przybędą tutaj, a będą łączyć się z nami duchowo – także poprzez ten obrazek łączyły się w fizyczny sposób" – podkreślił.

Obrazek zostanie wysłany pocztą do każdego, kto zechce go otrzymać. Zamówienia można składać mailowo, mail: [email protected] lub dzwoniąc w godzinach 9.00-15.00 na numer telefonu: (+48) 12-252-33-11.

Ze względu na obowiązujące ograniczenia dotyczące zgromadzeń religijnych oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gospodarze sanktuarium proszą o uczestnictwo w święcie dzięki przekazowi medialnemu.

W Łagiewnikach uroczystości rozpoczną się w sobotę o g. 22.25 od Drogi Miłosierdzia, transmitowanej przez TVP3. O północy w bazylice odprawiona zostanie msza święta, po której nie będzie już dalszego nocnego czuwania modlitewnego.

Msze święte w Niedzielę Miłosierdzia Bożego będą odprawiane w bazylice o godzinie: 6.00, 8.00, 10.00, 12.30, 16.00 oraz 18.00, a w kaplicy Klasztornej o godz. 19.00. Godzina Miłosierdzia prowadzona będzie z bazyliki o 15.00.

Mszy św. o godzinie 10.00 przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a będzie ją można oglądać w TVP1 i w TVP Polonia.

Wszystkie msze święte i nabożeństwa z bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Miłosierdzie na stronie www.milosierdzie.pl.

W związku z tym, że pielgrzymi nie będą mogli wziąć bezpośredniego udziału w tegorocznym Święcie Miłosierdzia na wieży sanktuarium umieszczony został obraz Jezusa Miłosiernego obecny zazwyczaj w ołtarzu polowym podczas uroczystości. Jak podkreślił kustosz sanktuarium ks. dr Zbigniew Bielas, każdy może fizycznie lub korzystając z przekazu, spojrzeć na obraz i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała siostra Faustyna: "Nie lękaj się niczego, ja jestem zawsze z Tobą".

Pierwsza niedziela po Wielkanocy od 2000 r. jest obchodzona w całym Kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Wcześniej święto to było kultywowane w poszczególnych diecezjach. W archidiecezji krakowskiej wpisał je do kalendarza liturgicznego w 1985 r. kard. Franciszek Macharski.

Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego. Rocznie odwiedza je nawet 2 mln pielgrzymów. To miejsce, w którym w 1938 r. zmarła s. Faustyna Kowalska, która w swoim "Dzienniczku" przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu i gdzie jest słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego.

 

(PAP/sp)