Idea ma na celu promocję innych środków transportu niż samochód. Jednak za tym muszą pójść konkretne rozwiązania, czyli rozwój komunikacji miejskiej i infrastruktury rowerowej. Reporterzy Radia Kraków wzięli pod lupę ostatni rok. Wszystko zmierza ku dobremu, ale na pełen sukces trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Kraków stawia na rowery

Tegoroczny Tydzień Zrównoważonego Transportu w Krakowie poświęcony jest rowerom. Trudno się dziwić, bo właśnie rowerowo wydarzyło się w stolicy Małopolski najwięcej. I nie miało to nic wspólnego z referendum, w którym spora część głosujących opowiedziała się za budową ścieżek. W zeszłym roku miejscy urzędnicy podpisali porozumienie ze środowiskami rowerowymi i postanowili wspólnie pracować nad poprawą infrastruktury rowerowej. Kluczowe było stworzenie stanowiska oficera rowerowego. Kraków w końcu się go doczekał, bo inne miasta takich oficerów mają od dawna.

Między innymi dzięki pracy Marcina Wójcika powstało sporo nowych dróg rowerowych w Krakowie. "Jest nieźle, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Mamy w końcu dwa dogodne połączenia rowerowe z Nową Hutą, czyli z największą dzielnicą Krakowa. Drogi rowerowe są na Alei Pokoju i na Mogilskiej. Trwa budowa ścieżki na Wielickiej. Nieco gorzej jest na północy Krakowa, czyli na Prądniku Białym, ale pracujemy nad tym. Żałuję też, że nie udało się ruszyć z budową drogi rowerowej na ulicy Zakopiańskiej, czyli między Borkiem Fałęckim a Rondem Matecznego. Ogłosiliśmy już dwa przetargi i nikt się nie zgłosił - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Wójcik

Do nowych ścieżek dochodzi 13 nowych kontrapasów, czyli odcinków ulic, po których rowery mogą jeździć pod prąd. A także kilkaset stojaków, zwłaszcza w okolicy Rynku Głównego, gdzie bardzo ich brakowało
Także w tym roku wreszcie zaczęła działać miejska wypożyczalnia rowerów. Mimo że uruchomienie było przesuwane kilka razy, to miejski rower cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Średnio 2 tysiące wypożyczeń dziennie to naprawdę dobry wynik

Cieszyć się mogą rowerzyści, ale też kierowcy, bo im więcej dróg rowerowych, tym mniej rowerów na ruchliwych ulicach, co sprawia, że jest bezpieczniej.

Ekologiczne autobusy

Obecny rok jest całkiem przyzwoity jeśli chodzi o autobusy. MPK kupiło 36 nowych pojazdów, a Mobilis - 67. Podróżni coraz rzadziej trafiają więc na stary, zdezelowany autobus. Do tego wszystkie nowe autobusy mają najnowszy, ekologiczny silnik Euro 6. "Można powiedzieć, że taki silnik wręcz oczyszcza powietrze" - przekonuje Eugeniusz Szymonik, prezes Mobilisa. "On zasysa to, które jest, a wypuszcza jedynie dwutlenek węgla, azot i parę wodną" - podkreśla Szymonik.

Kraków ma w tej chwili 106 takich autobusów, najwięcej w Europie. MPK testuje poza tym 5 autobusów elektrycznych. W przyszłym roku zamierza już takie kupić. To wszystko wpływa na poprawę jakości powietrza w Krakowie. W kontekście Zrównoważonego Transportu to rzecz ważna, bo czystsze powietrze, to jedno z założeń tej idei.

Tramwaje w kryzysie

O ile z autobusami jest nieźle, to ten rok jest naprawdę trudny dla komunikacji tramwajowej. Tak źle nie było od dawna. Wszystko przez serię uciążliwych remontów torowisk. Trwa przebudowa trasy do Nowej Huty, jednej z najpopularniejszych w Krakowie. Do tego dochodzą prace na równie ważnej trasie do Bieżanowa i Kurdwanowa. Poza tym mamy jeszcze fatalny stan torowisk w ścisłym centrum. W rejonie Teatru Bagatela jeździ się z niemal zerową prędkością. Szyny w lecie się wybrzuszają i dochodzi do paraliżu. To wcale nie zachęca do podróży tramwajem.

Kiedy skończy się już remont Mogilskiej i Jana Pawła, to wcale nie znaczy, że będzie lepiej. Ruszy bowiem przebudowa wspomnianych torów przy Bagateli. "Rzeczywiście, w marcu przyszłego roku chcemy ruszyć z gruntowną przebudową torowisk wokół plant" - przyznaje wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel. Remontowe problemy potrwają więc aż do końca wakacji przyszłego roku.

To przypomina sytuację na kolei. Podróżni też rezygnują z pociągów przez wszechobecne remonty. I kiedy te się skończą, kolejarze będą musieli sporo się natrudzić, żeby znów zdobyć zaufanie pasażerów.
Podobnie będzie z tramwajami w Krakowie. Przyszłoroczny Tydzień Zrównoważonego Transportu powinien być poświęcony właśnie tramwajom. Tym bardziej, że we wrześniu do Krakowa powinny dotrzeć prawie wszystkie nowoczesne "Krakowiaki", które zastąpią słynne, ale wysłużone już "akwaria". To będzie przełom w krakowskiej komunikacji tramwajowej. Urzędnicy będą to musieli udowodnić...


Program tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:

16. WRZEŚNIA (WTOREK)
9.00-14.00 Pokaz i szkolenie z ratownictwa medycznego (zajezdnia tramwajowa przy ul. Brożka 3)
12.00 Przejazd rowerami z udziałem władz miasta (os. Zgody 2)

17. WRZEŚNIA (ŚRODA)
9.00-14.00 Egzamin na kartę rowerową, w placówkach oświatowych
12.00-18.00 Warsztaty z obsługi rowerów miejskich KMK Bike i nauka bezpiecznej jazdy po Krakowie (Plac Wszystkich Świętych)

18. WRZEŚNIA (CZWARTEK)
10.00-13.00 Forteczny Rajd Rowerowy (os. Na Stoku 27b)
18:00-20:00 Pokaz ekologicznych pojazdów w ramach konferencji „Ekologiczny Transport Przyszłości” (ul. Lema, parking przy Kraków Arenie)
12.00–13.00 Konferencja otwierająca projekt „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie, współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego” (Urząd Miasta Krakowa, sala Lea, Plac Wszystkich Świętych 3-4)
11.30 Uroczystość wręczenia certyfikatu Przyjazny Rowerom dla EDF Polska i przejazd rowerowy ścieżkami Nowej Huty uczniów XI. LO i zaprzyjaźnionych szkół, połączony ze zwiedzaniem elektrociepłowni (ul. Ciepłownicza 1)

18-19. WRZEŚNIA (CZWARTEK-PIĄTEK)
8.00-13.00 Międzynarodowa Konferencja “Stepping Stones: How to make Mobility Patterns More Sustainable" (Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24)

19. WRZEŚNIA (PIĄTEK)
9.00-19.00 Park(Ing) Day, czyli zamiana miejsc parkingowych na miejsca odpoczynku dla mieszkańców (Plac Nowy)
9.00-14.00 Kontrola emisji spalin w pojazdach uczestniczących w ruchu drogowym na terenie Krakowa
16.00–21.00 Festiwal rowerowy (Miasteczko Studenckie AGH ul. Rostafińskiego)

20 WRZEŚNIA (SOBOTA)
19.00 IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych (Klub Pauza In Garden, ul. Rajska 12)
Rowerem na Zakupy - akcja promocyjna Fundacji Partnerstwo dla Środowiska (Galeria Bronowice, przez cały dzień)
Rowerem na Targ - akcja promocyjna Fundacji Partnerstwo dla Środowiska (Targ Pietruszkowy, Plac Niepodległości, ul. Kalwaryjska, przez cały dzień)

21. WRZEŚNIA (NIEDZIELA)
Przejazd na trasie Cichy Kącik/Kopiec Wandy – ul. Św. Wawrzyńca – Muzeum Inżynierii Miejskiej, zabytkowym tramwajem nr „0” (rozkład jazdy na kmkrakow.pl)
Przejazd na tresie Rynek Główny – Grodzka – Dominikańska – Starowiślna – Podógrska – Gazowa - Św. Wawrzyńca – Muzeum Inżynierii Miejskiej zabytkowym taborem autobusowym „M” (rozkład jazdy na kmkrakow.pl)
10.00-16.00 Bezpłatne Zwiedzanie Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. Św. Wawrzyńca 15)

22. WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)
DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu (z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w ilości zgodnej z wpisem w dowodzie)

16-22 WRZEŚNIA i dalej przez cały rok szkolny 2014/2015
Bezpieczna droga do szkoły
- zajęcia profilaktyczne z uczniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
- prelekcje realizowane z Inspektorem MPK na temat komunikacji miejskiej, bezpieczeństwa i poszanowania mienia

16-22 WRZEŚNIA
Kampania „TAK! DLA CZYSTEGO POWIETRZA”


(Maciej Skowronek/ko)