Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowskie pogotowie ratunkowe przekazało jedną ze swoich karetek szpitalowi we Lwowie

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2016.12.27 11:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:04 )
Ambulans został kupiony 5 lat temu. Jest wyposażony w defibrylator i respirator. To pierwsza po długiej przerwie karetka, która została wysłana za wschodnią granicę.

fot: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj co mówi Małgorzata Popławska, dyrektor krakowskiego pogotowia ratunkowego
Przekazanie krakowskiej karetki szpitalowi we Lwowie

- Przez ostatnie dwa lata nie przekazywaliśmy nikomu żadnych karatek. Wszystkie rezerwowaliśmy na ŚDM. To są karetki, które już są wycofane z systemu państwowego ratownictwa medycznego. One mogą służyć jako karetki transportowe - mówi Małgorzata Popławska, dyrektor krakowskiego pogotowia ratunkowego.

Karetka przekazana na Ukrainę będzie stacjonować w Lwowskim Klinicznym Szpitalu Państwowej Służby Granicznej, ale wysyłana będzie do Donbasu, gdzie brakuje sprzętu medycznego i potrzebna jest pomoc medyczna. "Będzie tam służyć pomocą dla rannych żołnierzy służby granicznej. Nawet ocalenie jednego życia jest ważne, ale te karetki ratują niejedno życie. Dziękujemy za tę pomoc, którą nam przekazujecie" – powiedział wzruszony dyrektor Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Iwaszczenko.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak przypomniał w trakcie uroczystości, że Polska w okresie transformacji otrzymała bardzo dużo pomocy i teraz może przekazać ją dalej. "Sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna i ten sprzęt na pewno będzie bardzo potrzebny" – powiedział wicemarszałek. Dyrektor KPR Małgorzata Popławska wyraziła nadzieję, że karetka będzie jeszcze długo służyła, ratując życie i zdrowie.

fot: PAP/Jacek Bednarczyk

W 2015 r. KPR jako jednostka Województwa Małopolskiego przekazała ambulans z pełnym wyposażeniem do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankowsku. Pogotowie organizowało również m.in. transport humanitarny niezbędnych artykułów medycznych, na które z budżetu województwa przeznaczono 200 tys. zł.

W uroczystości przekazania ambulansu uczestniczył także naczelnik Zarządu Ochrony Zdrowia Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Walentyn Wolocha.

KPR przekazało także cztery ambulanse z lat 2006 i 2008 do małopolskich szpitali. Starsze karetki nie powinny już służyć w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale nadal mogą być wykorzystywane do transportu pacjentów przez szpitale, które takiego wsparcia potrzebują. O taką formę pomocy wnioskowały cztery małopolskie szpitale. Decyzję o przekazaniu ambulansów podjął Zarząd Województwa Małopolskiego.

Karetki będą służyły pacjentom w: Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie, Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Zakopanem, Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie.

"Staramy się, aby mienie publiczne było wykorzystywane jak najlepiej. Z jednej strony zależy nam na tym, aby w krakowskim pogotowiu tabor i sprzęt były najnowocześniejsze i spełniały wszelkie kryteria, ale też wykorzystujemy starsze samochody i urządzenia, jeżeli tylko mogą nadal służyć pacjentom w inny sposób" - wyjaśniła dyr. Małgorzata Popławska.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w tym roku obchodziło jubileusz 125-lecia istnienia. Była to pierwsza stacja pogotowia na ziemiach polskich, a druga w Europie. Obecnie pogotowie notuje około 170 tys. wyjazdów rocznie.

 

 

 

 

 

(Teresa Gut/PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię