Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marsz Równości i kontrmanifestacja na krakowskich ulicach

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2019.05.18 17:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:39 )
Kolorowy marsz przeszedł ulicami Krakowa. Sprzed Muzeum Narodowego pod hasłem "Zróbmy sobie raj" wyruszył 15 Marsz Równości. Postulaty są niezmienne - chcą, aby osoby LGBT miały prawo do małżeństw, adopcji i nie były dyskryminowane.

fot: T. Bździkot

posłuchaj uczestników marszu
Marsz Równości w Krakowie

Ok. 3 tys. osób uczestniczyło w Marszu Równości, który w sobotę przeszedł ulicami Krakowa. Przeciwko temu wydarzeniu na Rynku Głównym protestowali przedstawiciele organizacji narodowych, w tym Młodzież Wszechpolska.

Marsz wyruszył sprzed Muzeum Narodowego (MNK), aby - ulicami Krasińskiego, Zwierzyniecką, Powiśle, Podzamcze, św. Idziego, Grodzką, dotrzeć na Rynek Główny. Z Rynku uczestnicy powrócili, ulicami Podwale, Straszewskiego, Piłsudskiego, przed Muzeum Narodowe. W marszu, według źródeł PAP, brało udział ok. 3 tys. osób. Policja nie odnotowała groźnych incydentów.

Uczestnikami marszu byli przede wszystkim ludzie młodzi. Mieli ze sobą kolorowe flagi i inne przedmioty w kolorach tęczy. "Mamy nadzieję, że marsz zwiększy świadomość społeczną, że związki partnerskie zostaną co najmniej zalegalizowane" – powiedziały PAP 18-latki z Krakowa Weronika, Wiktoria, Amelia.

Podczas marszu w oczy rzucały się różnobarwne kartonowe serca, na których widniały hasła takie jak m.in. "Zawsze możesz na mnie liczyć", "Mąż mojego syna to moja rodzina", "Kochanie bądź sobą". "To zdania, które mamy powinny mówić dzieciom. Te hasła mówią, że kochamy i wspieramy nasze dzieci" – powiedziały Irmina z Krakowa i Joanna z Malborka, które są matkami i uważają, że należy akceptować orientację seksualną dziecka.

15. Marszowi Równości przyświecało hasło "Zróbmy sobie raj". "To hasło oznacza, że musimy wziąć sprawy w swoje ręce, żeby w tym kraju było dobrze, by nikt w nim nie był dyskryminowany" – powiedział Artur Maciejewski, prezes stowarzyszenia Queerowy Maj, które zorganizowało marsz. Wyraził także ubolewanie nad tym, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie objął wydarzenia patronatem.

Wśród uczestników marszu byli m.in. przedstawiciele partii Wiosna. "Ci którzy straszą społecznością LGBT tak naprawdę się nie boją, tylko chcą mieć grupę, którą mogą obrażać, pogardzać. To nie chodzi o strach, bo tych ludzi (LGBT - PAP) nie można się bać. Tu chodzi o to, aby mieć kogoś, kim można gardzić" – powiedział Maciej Gdula, który z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego jest "jedynką" Wiosny Biedronia w wyborach do europarlament.

posłuchaj kontrmanifestantów fot: M. Czernecka

fot: M. Czernecka

Na Rynku Głównym na Marsz Równości czekały grupy przeciwników LGBT, w tym organizacje narodowe – m.in. ONR i Młodzież Wszechpolska. Skandowali oni m.in.: "Raz sierpem, raz młotem w tęczową hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Rynek krakowski nigdy nie będzie gejowski", "Zboczeńcy".

Młodzież Wszechpolska, przed dojściem Marszu na Rynek Główny, zorganizowała także konferencję prasową i happening. "Marsze środowisk gejów, lesbijek, transseksualistów i +innych odmian+ hańbią nasze uniwersalne wartości" – powiedział dziennikarzom Przemysław Hołyst, prezes krakowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

Z kolei podczas happeningu członkowie i sympatycy tej organizacji postawili na Rynku Głównym atrapę czarnej trumny, nad którą widniał transparent przypominający nekrolog z napisem: "18.05 PO RAZ 15. ZMARŁA NORMALNOŚĆ. Kondukt żałobny wyruszy o godz. 15.00 spod Muzeum Narodowego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o 16.00 na Rynku Głównym w Krakowie. O czym zawiadamia pogrążony w żałobie Naród Polski".

"Chcemy ostrzec społeczeństwo, że jeśli dalej marsze równości będą przechodzić przez miasto, to najważniejsze wartości, w tym rodzina i małżeństwo, będą zagrożone. W happeningu pokazujemy, że dziś te wartości po raz 15. zostały +pogrzebane+" – powiedział prezes krakowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

 

 

Tomasz Bździkot/Małgorzata Czernecka/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię