Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Matejko. Malarz i historia" - w MNK właśnie zakończył się wernisaż

  • Tadeusz Marek
  • date_range Czwartek, 2023.06.22 20:48 ( Edytowany Czwartek, 2023.06.22 20:58 )
„Drogi Panie Janie, z wielką radością pragnę zawiadomić, że wystawa Pańskiej twórczość została dzisiaj otwarta” – mówił w trakcie dzisiejszego wernisażu kurator nowo otwartej wystawy – Michał Haake. Wystawa „Matejko. Malarz i historia” przybliża fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych, a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym. „Czy Matejko potrafił skutecznie ująć fakty historyczne w formę artystyczną?” – to podstawowe pytanie, jakie stawia kurator wystawy.

Fot.: Tadeusz Marek

Wrażenia z nowej wystawy pierwszych odwiedzających - posłuchaj

To wystawa, która pokazuje jak we współczesnym świecie patrzeć na Jana Matejkę. To wystawa, która nie odnosi się do najbardziej monumentalnych obrazów. Ukazuje Matejkę jako genialnego historiozofa.

– mówił Andrzej Szczerski – Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Dyrektor MNK Andrzej Szczerski w trakcie wernisażu wystawy

Dyrektor MNK Andrzej Szczerski w trakcie wernisażu wystawy "Matejko. Malarz i historia". | Fot.: Tadeusz Marek

Andrzej Szczerski w trakcie wernisażu wystawy - posłuchaj

W wernisażu wystawy wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński.

Cieszę się przede wszystkim, że tak wiele osób dziś przyszło, że na tę wystawę przyjdą tłumy, że nie będzie już żadnej dyskusji co do tego, czy Matejko jest wielki, czy też należy się z niego lekko podśmiewać, bo o jakiejś tam bohaterszczyźnie i jakiejś tam historii opowiada. 

- mówił Minister.

Piotr Gliński w trakcie wernisażu wystawy "Matejko. Malarz i historia" - posłuchaj

Kurator otwartej dziś w krakowskim Muzeum Narodowym wystawy – Michał Haake odczytał list adresowany do głównego bohatera ekspozycji:

Drogi Panie Janie, z wielką radością pragnę zawiadomić, że wystawa Pańskiej twórczość została dzisiaj otwarta […]. Martwił się Pan, czy sami sobie poradzimy, bo Uszczkiewicz bawi się w Wiedniu u cesarza, Gorzkowski leczy się u wód a Sokołowski pojechał do Lwowa jakieś ikony oglądać. Ale - zapewniam - martwił się Pan tylko dlatego, że w poprzednim liście nie wspomniałem od dwóch wspaniałych damach, którym zawdzięczamy tę wystawę. Pani Oldze Pawlak oraz pani Magdalenie Palecznej.

List do Jana Matejki - posłuchaj

W trakcie wernisażu swoimi przemyśleniami na temat Matejki dzielił się w kuluarach także obecny rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarz - Andrzej Bednarczyk:

Najważniejsze pytanie, które według mnie należy sobie zadać to - czy Matejko był twórcą propagandowym, czy też nie.

Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Bednarczykiem

Wystawa „Matejko. Malarz i historia” w Muzeum Narodowym w Krakowie potrwa do stycznia przyszłego roku.

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię