Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Najpiękniejsze małopolskie szopki. ZOBACZ ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.12.24 09:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:46 )
Małopolskie szopki słyną ze swojego piękna i wyjątkowego klimatu. Te najbardziej znane oglądają co roku tysiące osób.

Szopka w Kalwarii

Szopka w Kalwarii

Kalwaria Zebrzydowska

To jedna z największych tradycyjnych szopek w Polsce. Nawiązuje ona do tradycyjnych szopek Franciszkanów. Oprócz figur świętej rodziny, pasterzy i Trzech Króli są przedstawiciele różnych zawodów. Ponad 50 figur jest ruchomych.
Żywa Szopka w Tarnowie

Zakopane

Piękny, góralski drewniany szałas stanął tuż przy Urzędzie Miasta, na chodniku, którym w sezonie codziennie spacerują tysiące turystów.

Drewniane rzeźby do szopki przygotowali uczniowie zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im Antoniego Kenara pod czujnym okiem swoich pedagogów. Rok temu w zakopiańskiej szopce znalazły się postaci świętych wyrzeźbione przez hiszpańskich artystów. Pomysł ten jednak spotkał się z krytyką, bo zdaniem wielu w Zakopanem powinna być góralska ludowa szopka. W tym roku taka właśnie jest. Szopkę pod Urzędem Miasta będzie można oglądać do 2 lutego.

Żywa szopka w Krakowie

Już od 20 lat Franciszkanie tworzą przedstawienie, w którym zwierzęta i Święta Rodzina są żywe. Tradycja sięga pierwszych Franciszkanów. Żywa szopka stanęła przy placu Wszystkich Świętych, obok. klasztoru ojców Franciszkanów. O godz. 23.00 odwiedził szopkę kard. Stanisław Dziwisz, który z mieszkańcami i turystami łamał się opłatkiem.

Metropolita krakowski życzył wszystkim, aby "nasze życie było bardziej radosne, pogodne, żebyśmy się wzajemnie miłowali, nie obrzucali się słowami, które nie przystoją człowiekowi”.
- Żebyśmy się nie kłócili i budowali lepsze jutro naszej ojczyzny, lepsze jutro naszego domu, żeby rodziny żyły w jedności, żeby się nie rozchodziły, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać zagranicę szukać pracy, aby jej mieli pod dostatkiem w naszej ojczyźnie - dodał kard. Dziwisz.

W Boże Narodzenie przedstawienia w Żywej Szopce odbywać się będą między godz. 14.00 a 19.00.

Jedyną nieobsadzoną "rolą" w żywej szopce jest dzieciątko Jezus - rodzice najmniejszych krakowian będą mieli możliwość włożenia swojej pociechy do prawdziwego żłóbka.


Żywa szopka w Tarnowie

Owce, kozy, kury, kaczki oraz dwa kucyki zamieszkały w żywej szopce w ogrodzie tarnowskiego klasztoru ojców Bernardynów. Żywą szopkę można oglądać codziennie od 8 do 19 do 6 stycznia.

Brzesko

Zwierzęta mieszkały w szopce na brzeskim rynku jedynie w przedświąteczną niedziele. Ale jak przekonują organizatorzy i bez nich jest tam na co popatrzeć. Figury wykonywali bowiem uczniowie szkół z Brzeska, a także młodzież oraz studenci. Natomiast zwierzęta pojawią się znowu w Brzesku razem z pochodem Trzech Króli 6 stycznia i będą to zgodnie z tradycją wielbłądy.
Z budowy tarnowskiej szopki w klasztorze ojców Bernardynów. Źródło: www.tarnow.bernardyni.pl
Zakopianska szopka
Szopki na rynku w Brzesku. Fot. B. Maziarz
Szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. o. Franciszek Nowak OFM
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię