Siedmiodniowy przyjazd pedagogów do Polski został zorganizowany przez Instytut Polski w Tel-Awiwie.  
Jak przyznaje doktor Lea Ganor, regionalnego ośrodka edukacyjnego " Mashmaut Center" w Kiryat Motzkin, ta wizyta w kontekście stosunków polsko-żydowskich jest bezcenna: to bardzo ważne, by naszą historię widzieć nie w biało-czarnych barwach, bo to historia skomplikowana, a wielu Polaków robi wiele, by zachować pamięć o polskich Żydach.

Podczas programów edukacyjnych największe emocje wzbudza fakt, że jesteśmy tacy sami, nie ma różnic i dzięki tym relacjom budujemy mosty na przyszłość i to najważniejsze z naszych założeń tego programu. Jesteśmy otwarci - chcemy gościć i być goszczeni  - mówi Julia Mackiewicz-Saban z Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.

Nauczcyciele są zaskoczeni otwartością Polaków, tym jak zostali przyjęci, ich ciekawością wobec wspólnej historii. Wstrząsającym momentem ich wizyty było poznanie dziejów rodziny Ulmów, która straciła życie w czasie wojny, chcąc ochronić życie Żydów. Dopiero tam, w domu Ulmów, uświadomili sobie jak trudny wybór mieli Polacy w czasie okupacji. Ten wyjazd pokazał nam Polskę z innego punktu widzenia, teraz przekażemy tę wiedzę, którą zdobyliśmy, w Izraelu. Musimy się zastanowić co z tym dokładnie zrobimy i jak to przekażemy dzieciom i młodzieży w Izraelu - mówili.

 

Izraelscy nauczyciele wyjadą z Polski w niedzielę. Większość była w Polsce po raz pierwszy.

 

Tomasz Bździkot/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.