Olgę Tokarczuk z Krakowem łączy przede wszystkim siedziba wydawcy, czyli Wydawnictwa Literackiego. Wspomnieć należy, że pisarka wielokrotnie gościła tu przy okazji Międzynarodowych Targów Książki oraz Międzynarodowego Festiwalu Conrada. Od czwartku jest to także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Krakowa zgłosił Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Olga Tokarczuk, otrzymując Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, zapisała się w historii, a swój kunszt literacki potwierdziła, zdobywając wcześniej wiele literackich nagród i wyróżnień.

Pani Olga Tokarczuk jest z przekonań feministką, wspiera działania na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Czytelnicy cenią Olgę Tokarczuk za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię, a w swoich opowieściach przekracza utarte granice, nie boi się także podejmowania trudnych tematów

– mówił podczas czerwcowej sesji, na której przyznano tytuł, przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec.

Honorowe obywatelstwo Krakowa jest przyznawane od 1850 r. Po 1989 r. otrzymali je m.in.: Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Margaret Thatcher, Czesław Miłosz, Ronald Reagan, Siergiej Kowalow, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Ryszard Kaczorowski, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański, kard. Stanisław Dziwisz, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Penderecki i Ryszard Horowitz, Jerzy Buzek, prof. Antoni Dziatkowiak i Adam Macedoński.