Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Park Duchacki w Krakowie uratowany przed zabudową

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.02.07 16:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:55 )
8 lat trwała walka, by deweloperzy nie przejęli terenu parku w krakowskiej dzielnicy Podgórze i udało się.

fot: Michał Ciechowski

Park Duchacki uratowany

Starania o utworzenie parku w rejonie ulic Malborskiej, Mochnackiego i Estońskiej trwały przez 8 lat. Zespół pałacowo-parkowy, należący przed laty do rodziny Starowieyskich, był łakomym kąskiem dla deweloperów. Była obawa, że zamiast drzew będą tam bloki.Były protesty, petycje, aż wreszcie się udało. Miasto część działek kupiło, część zamieniło z właścicielem i budowa bloków już nie wchodzi w grę.

Miasto stanie się właścicielem 2,98 ha gruntów na utworzenie parku gminnego wraz z tzw. starym dworem, który zostanie przekazany przez właścicieli pół roku po podpisaniu umowy.

Pałac na terenie parku
Teren jest bardzo malowniczy, ze starodrzewiem, stawami podworskimi i starym dworem. Są one datowane na XVII–XIX wiek. Jak mówią historycy, z tego miejsca wyrasta tożsamość Woli Duchackiej. Miejsce to jest jedyną enklawą zieleni między blokowiskami.

Jak czytamy na stronie: www.krakowrazem.pl: "Naprzeciw tej inicjatywie wyszli we właściwym momencie właściciele części terenów między ulicami Estońską, Malborską i Macedońską i Laszczki. Okazało się, że już w latach 70- tych ub.w. zapisano w studium założenie parku na terenach podworskich, czego orędownikiem był aktywny miłośnik przyrody Stanisław Bem, współwłaściciel tych terenów, który wraz z rodziną musiał w PRL-u opuścić nowy dwór i przenieść się do tzw. starego dworu. Poprzez pełnomocnika prawnego udało się wypracować wspólne stanowisko wielu współwłaścicieli (5 stron), rozproszonych po całym świecie. Zgodzili się, aby przedstawić miastu ofertę sprzedaży tych terenów za kwotę 9 mln zł. Trzeba podkreślić, że otrzymywali od deweloperów atrakcyjniejsze oferty (podobno nawet 12 mln zł), ale idea pozostawienia po sobie parku okazała się dla nich bardziej przekonująca niż zabudowa blokowa. Rodzina Bemów ma dla Woli Duchackiej znaczne zasługi patriotyczne, szczególnie w okresie okupacji hitlerowskiej, gdy zatrudniano w dworze ukrywających się m.in. Żydów, pomagano potrzebującym i gdzie była skrytka miejscowego AK.

Oferta sprzedaży dotyczyła tylko części terenów podworskich, gdyż działki znajdujące się poniżej przedszkola (tzw. nowy dwór), gdzie był faktycznie park dworski, została już nieodwołalnie zaplanowana pod zabudowę przez innych właścicieli; jest to już niestety realizowane m.in. budową os. Pod Dębami przy ul. Białoruskiej. Park Duchacki będzie więc utworzony tylko na terenach, gdzie dawniej była część gospodarcza dworu. "

Zimowe zdjęcia w galerii wykonał p. Michał Ciechowski. Letnie pochodzą ze strony www.krakowrazem.pl
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię