Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Posłanka Urszula Augustyn "uwięziona" w Sejmie

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2013.09.13 07:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:33 )
Chciałabym, żeby okoliczne miejscowości zostały wcielone do Tarnowa, ale nie można tego zrobić na siłę. - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka PO, Urszula Augustyn.


Zdaniem tarnowskiej posłanki PO, problem wyludniania się, przenoszenia się mieszkańców na tereny podmiejskie i zmniejszających się wpływów z podatków, dotyczy wielu polskich stutysięcznych miast. Tarnów nie jest żadnym wyjątkiem.

Być może rozwiązaniem tych problemów byłyby zmiany w prawie, tak by podatki płacić nie tylko w miejscu, gdzie jest się zameldowanym, ale też w miejscowościach z usług których na co dzień się korzysta - dodała posłanka PO.



Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłanką PO, Urszulą Augustyn.

Posłowie PO nie ryzykują wyjścia, bo po drodze może stać się coś złego i diabli wezmą przewagę jednego głosu?

- Nie ryzykujemy, bo przy ostatnim takim happeningu Solidarności nie można było wejść ani wyjść z hotelu. Jeśli wyjdę i nie wejdę z powrotem to nie będzie tego głosu. Dlatego rozmawiamy przez telefon.

Rozumiem, że jakby związkowcy panią zobaczyli to chętnie by długo porozmawiali?

- Ostatnio to wyglądało tak, że barierki były związane łańcuchami. Nie było sympatycznie.

Teraz sejm to oblężone miasto czy na razie mamy Wersal?

- Nie. Na razie jest spokojnie, niespodzianki są zapowiedziane na popołudnie. Nie ma na razie barierek, nikt się nie odgradza.

Żal pani posła Żalka czy odetchnęła pani z ulgą, że ten serial się już skończył?

- Żal Żalka brzmi atrakcyjnie. Ten żal jest dlatego, że poseł Żalek napsuł nam krwi i przez miesiące uczestniczył w spektaklu. Dziennikarze dawali się na to nabrać. Tu mam żal. Uważam, że trzeba rozmawiać o wyjściu a nie opowiadać o tym w mediach. Zakończył się spektakl i może mój żal się zakończy.

Poseł Żalek mówi, że będą następni. Można się tego spodziewać?

- To jest pytanie do wróżki. Sądząc po tym co się dzieje to nie sądzę, żeby do tego doszło. Rozmawiam z ludźmi. Ci, którzy mieli wyjść to wyszli. Różnie bywa. Jednego dnia jest konsolidacja a drugiego ktoś jest niezadowolony. Rozmów jest wiele, one są intensywne i emocjonalne. Wczoraj rozmawialiśmy o przedszkolach, które są sukcesem. Rodzice płacą złotówkę a nawet wokół tego tematu są nieporozumienia.

Dzisiejsza Rzeczpospolita donosi, że Jarosław Gowin nową formację będzie testował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jakie mogą być straty PO, gdyby były minister się na to zdecydował?

- W wyborach do PE nie sądzę, żeby były straty. W strukturach europejskich liczą się duzi. Tam małe partie nie mają szans. Wyborcy to wiedzą. W Europie muszą być znani i silni ludzie, którzy znają Europę. PO jest w dużej europejskiej rodzinie i mamy tam siłę przebicia. Nie wysyła się tam posła Ziobro bo on więcej czasu spędza w Krakowie niż w Brukseli. To zmarnowany mandat.

Wróćmy do związkowców. Oni wczoraj protestowali przeciwko likwidacji szkół, zwolnieniom nauczycieli i zmianom w karcie nauczyciela. Jest o czym dyskutować? Pytam panią jako byłego nauczyciela.

- Zmiany w karcie są nieuniknione. To jednak nie oznacza, że kartę trzeba wyrzucić do kosza. Niektóre punkty karty są jednak nadużywane, jak urlop dla poratowania zdrowia. O tym trzeba rozmawiać. To populistyczne hasła. Szkół nie likwiduje ministerstwo, ale samorząd. Samorząd musi zlikwidować szkołę jak w niej jest 20 uczniów. Jeśli samorząd nie planował sieci szkół to potem nie może szkół utrzymać. Czasami szkoły się przekształcają w jednostki niepubliczne, które ściągają ludzi z innych rejonów. Populistyczne krzyki są niepotrzebne. Im mniej jest uczniów tym mniej potrzeba szkół i nauczycieli. To nieuniknione. Są też inne pomysły. Niektóre szkoły się przekształcają i funkcjonują dobrze. Tak też jest w Tarnowie, była taka szkoła numer 7, dzisiaj jest placówką niepubliczną, niepłatną i świetnie funkcjonuje. Coś jest na rzeczy.

Podoba się pani pomysł antyzwiązkowej ustawy senatora Libickiego?

- O różnych projektach trzeba rozmawiać. Jeśli senator zrobił ustawę sam to ja niewiele wiem na ten temat. Mamy taką procedurę, że jeśli chcemy podpisać się wszyscy pod ustawą to o niej rozmawiamy. Senator Libicki zrobił ją sam i nie rozmawiał. Jak z nami porozmawia to się będziemy zastanawiali. Czasem niektóre projekty nie mają szczęścia, żeby być przedyskutowane i poprawione tylko zaczynają żywot w mediach. Często także ten żywot tam kończą.

Likwidować etaty związkowe czy nie?

- Jak się podejmuje ważne zmiany to potrzeba jest dyskusja. To nie jest proste.

Władze Tarnowa rozważają włączenie do miasta kilku gmin ościennych, żeby zwiększyć liczbę mieszkańców i wpływy z podatków. Jak pani ocenia ten pomysł?

- To też nie jest proste. Z jakichś przyczyn mieszkańcy wyemigrowali do gminy Tarnów. To nie jest problem tylko Tarnowa. Te miejsca są piękne i wygodne. Mieszkańcom żyje się tam lepiej. Przez to jednak miasto ubożeje. Korzystamy z jego usług, ale nie zrzucamy się na podatek. Ten problem mają miasta wielkości Tarnowa. Takie problemy są wszędzie rozważane. Miasta próbują się ratować. Chciałabym, żeby te okolice były w mieście, ale jak ludzie się sprzeciwią to trzeba szukać innego rozwiązania. Warto płacić podatki w miejscu, gdzie się korzysta z usług.

Dla pani byłby to problem, gdyby Tarnów liczył mniej niż 100 tysięcy mieszkańców?

- To nie jest problem. Problemem jest to, żeby miasto mogło się rozwijać i mieć więcej pieniędzy. Tak będzie, jak ludzie będą płacili podatki. Bez tych, którzy wyemigrowali poza Tarnów miasto się nie rozwinie.




Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:37

    Słoniki wreszcie zwycięskie

  • 20:22

    Bezbramkowe starcie Kolejorza z Pasami

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1516 z 28.04.2024

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1515 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię