Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Radio Kraków, policja, ZUS i samorząd województwa - wspólnie na rzecz seniorów!

  • date_range Środa, 2021.12.15 17:37 ( Edytowany Środa, 2021.12.15 18:24 )
Zaczynamy wspólną akcję pod hasłem: "Jesteśmy świadomi, jesteśmy bezpieczni". Ta, w ramach programu Wielopokoleniowej Edukacji Małopolan, ma pomóc w informowaniu i edukowaniu o problemie wyłudzeń wśród seniorów. Pomimo tego, że w porównaniu z ubiegłym roku wskaźnik tego typu przestępstw zmalał o ok. 6%, codziennie w całej Małopolsce dochodzi do co najmniej jednego, udanego oszustwa. Małopolscy seniorzy w lutym otrzymają ulotki dołączone do rozliczenia PIT, które będą informować o wyłudzeniach metodami na wnuczka, policjanta, członka rodziny czy pracownika banku.

fot: Paweł Morawczyński

posłuchaj materiału Pawła Morawczyńskiego

Dziś w Małopolsce jest około 900 tysięcy seniorów - emerytów i rencistów. Tyle ulotek zostanie przygotowanych przez ZUS. Od początku roku od Małopolskich seniorów wyłudzonych zostało łącznie około 9 milionów złotych, co daje średnią 36 tysięcy złotych na jednego seniora.

W środę, 15 grudnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji o współpracy w ramach projektu "Wielopokoleniowa edukacja Małopolan" skierowanego do emerytów i rencistów pt. "Jesteśmy świadomi, jesteśmy bezpieczni". W wydarzeniu udział wzięli Marta Malec-Lech z zarządu województwa, insp. Robert Strzelecki zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie, dr Marcin Kopeć dyrektor Oddziału ZUS w Krakowie oraz Mariusz Bartkowicz prezes zarządu Radia Kraków.

Województwo Małopolskie wraz z Małopolską Policją dotychczas wielokrotnie działało w kierunku poprawy bezpieczeństwa osób starszych, edukując i ostrzegając przed oszustami. Tym razem do współpracy dołączył Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Akcja „Jesteśmy świadomi, jesteśmy bezpieczni” będzie również wspierana przez partnera medialnego - Radio Kraków, które na swojej antenie prowadzi aktywną kampanię w zakresie bezpieczeństwa osób starszych.

"Dziękuję Panu Komendantowi, Panu Dyrektorowi i Panu Prezesowi za włączenie się w tę inicjatywę i za gotowość współpracy, dzięki której Małopolanie będą mogli czuć się bezpieczniejsi. Niezmiernie cieszy mnie, że w ten sposób rozbudowuje się swego rodzaju koalicja instytucji i urzędów publicznych zaangażowanych w działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa naszych seniorów" - - mówi marszałek Witold Kozłowski.

"Cieszę się przede wszystkim z tego, że ten program przynosi konkretne efekty, które pokazują policyjne statystyki. Dla mnie równie ważne jest to, że ma wymiar międzypokoleniowy. Dla uczniów i przedszkolaków to kolejna okazja, by budować relacje ze swoimi babciami i dziadkami, a z racji tego, że zazwyczaj są one szczególne, to sprawia, że seniorzy naprawdę biorą sobie te rady do serca. Podanie ich w atrakcyjnej formie, jak choćby specjalnej kartki na Dzień Babci i Dziadka, tylko wzmacnia ten efekt" -  dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Akcja „Jesteśmy świadomi, jesteśmy bezpieczni!” będzie realizowana jako kolejny etap projektu „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan”. Projekt przewiduje przygotowanie materiału informacyjno-edukacyjnego,  który następnie zostanie dostarczony wraz z rocznym rozliczeniem PIT do emerytów i rencistów z województwa małopolskiego.

900 tysięcy świadczeniobiorców otrzyma korespondencję wraz z deklaracją podatkową. Przekazanie ulotki ma na celu ostrzeżenie seniorów przed oszustami. Otrzyma ją każdy emeryt i rencista, w tym osoby samotne – często nieaktywne społecznie, będące bardziej narażone na działanie przestępców, a do których dotarcie jest niezwykle trudne ze względu na epidemie SARS-CoV-2 i związane z tym ograniczenia.

Tematy:
Źródło:
Materiały prasowe

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię