Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Remonty w największych miastach Małopolski RAPORT

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2014.08.19 19:44 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:39 )
"Będą spore utrudnienia dla mieszkańców Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza" - taką informację przedstawialiśmy Państwu w czerwcu tego roku. We wszystkich tych miastach na wakacje planowane były remonty, które miały poważnie utrudniać przejazd nawet na najważniejszych drogach trzech największych małopolskich miejscowości. Które z tych remontów się już zakończyły? Jakie będą nam jeszcze towarzyszyły jesienią? Oto szczegółowy raport.

Remont ul. Mogilskiej

Remont ulicy Mogilskiej - stan na 08.2014
Remont ulicy Krakowskiej w Tarnowie


Kraków



Najważniejsza informacja dla mieszkańców Krakowa to długo oczekiwany koniec prac na ul. Mogilskiej (między rondem Mogilskim a rondem Czyżyńskim). Już na początku sierpnia na tę ulicę wrócą tramwaje, a do końca września dla samochodów otwarte zostanę oba pasy zarówno w stronę ronda Mogilskiego jak i Czyżyńskiego. Niestety, w naturze musi być równowaga, dlatego wraz końcem robót na Mogilskiej ruszy kolejny etap remontu torowiska na al. Jana Pawła II i Placu Centralnym - tam należy spodziewać się większych utrudnień niż dotychczas. Kłopoty będą mieli też pasażerowie MPK - czasowo tramwaje przestaną kursować al. Pokoju (dojadą tylko do pętli na Dąbiu). Uruchomiona ma zostać komunikacja zastępcza.



Po końcu wakacji w dalszym ciągu trzeba się też liczyć z utrudnieniami na ul. Kocmyrzowskiej - remont wiaduktu na tej drodze zostanie ukończony dopiero przed świętem Wszystkich Świętych. Wcześniej, bo mniej więcej w połowie października, zakończy się za to remont ul. Na Zjeździe. Do końca września powinny także się też zakończyć pracę na placu Bohaterów Getta.


Zadowoleni powinni być za to mieszkańcy, którzy na co dzień przejeżdżają przez ul. Lipską - utrudnienia związane z dołączeniem do tej drogi estakady zakończą się w ciągu kilka dni.



W tym roku zakończyło się już 17 z 21 planowanych remontów nakładkowych (nowe oblicze zyskały m.in. fragmenty ul. Wielickiej, Łokietka, Andersa czy Tynieckiej). ZiKIT zapewnia, że odnowionych zostało ok. 17 km dróg.



Ulice objęte w tym roku programem remontów nakładkowych: Pachońskiego, Tyniecka, Wadowicka, Wielicka na dwóch odcinkach, Beskidzka, Witosa, Powstańców, Andersa, Łokietka, Stelmachów. Przybyszewskiego, Leśmiana, Pilotów, Stradomska, Brogi, 29 Listopada, Beliny Prażmowskiego, Ofiar Dąbia, Grzegórzecka, Nowohucka.




Tarnów




W Tarnowie przed ostatecznym terminem, który przypadał na koniec sierpnia, zakończył się remont jednej z głównych ulic w centrum miasta - ulicy Mickiewicza, który kosztował 4 miliony złotych (ulica została otwarta 9 sierpnia). Wprowadzone po remoncie zmiany - m.in. poszerzenie ulicy na odcinkach przy skrzyżowaniach przez wprowadzenie dodatkowych prawoskrętów i lewoskrętów, miały rozładować korki w tym miejscu. Prawdziwy sprawdzian, czy remont faktycznie się opłacił, będzie jednak dopiero we wrześniu, kiedy na ulice wróci duży ruch (autobusy, uczniowie itd.).



Trwa remont dwóch wiaduktów kolejowych nad ulicą Tuchowską i Krakowską - to także dwie strategiczne ulice w centrum miasta. To wiąże się z dużymi utrudnieniami na ulicy Krakowskiej i Tuchowskiej - dwóch głównych wylotowych ulicach z Tarnowa. W obydwóch przypadkach utrudnienia potrwają przynajmniej do połowy przyszłego roku. Już w tej chwili w godzinach szczytu przez prace te tworzą się korki, a wraz z rozpoczęciem roku szkolnego może być tylko gorzej.



Objazdy związane z ulicą Tuchowską: objazd odbywa się ulicą Zamkową, Tuwima i aleją Tarnowskich. Nie mogą tam jednak wjeżdżać samochody powyżej 8 ton, te kierowane są na obwodnicę miasta.




Kolejne drogowe kłopoty czekają tarnowskich kierowców w rejonie remontowanego wiaduktu nad ulicą Krakowską. Pod wiadukt od strony centrum miasta można dojechać tylko jednym pasem, tym od strony dworca PKP. Na Krakowskiej w tym miejscu są po dwa pasy w obydwóch kierunkach, jednak jeden cały pas z powodu remontów jest wyłączony z ruchu).



Trwa także budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy Witosa i Chemicznej. Prace miały zakończyć się do końca wakacji, jednak drogowcy się spóźniają i prace zostaną zakończone w połowie września.

Kolejne długo oczekiwane prace na tarnowskich ulicach rozpoczną się już na dniach i potrwają do końca listopada, jednak te remonty nie powinny spowodować większych utrudnień, bo prace będą się odbywać przede wszystkim na ulicach osiedlowych: Pracy, Leśnej i ul. Do Prochowni oraz ul. Bitwy o Wał Pomorski, Westerplatte i Klikowska na odcinku od ul. Konnej.



Miasto przygotowuje się także do remontu na alei Jana Pawła II - jest to zjazd z autostrady do Tarnowa. Ten remont może spowodować olbrzymie utrudnienia.


Remonty tarnowskich ulic. Co z Kryształową i Krakowską?



Nowy Sącz




Trwa budowa obwodnicy północnej i trwać będzie jeszcze co najmniej rok. Sądeczanie, choć przez budowę nie mogą swobodnie przejechać przez ulicę Tarnowską (wjazdowa do centrum miasta od strony Brzeska), są zadowoleni, bo w końcu doczekają się drugiego mostu na Dunajcu.



Do końca sierpnia potrwa przebudowa ulicy Paderewskiego. Mieszkańcy od lat czekali na remont tej drogi, która wyglądała jak szwajcarski ser. Roboty obejmują nie tylko wymianę nawierzchni, ale całej sieci wodociągowej i gazowej. Piesi zyskają nowe chodniki, zamontowane zostaną również nowe lampy.



Od września rusza oczekiwany od lat remont ulicy Nadbrzeżnej. Przy tej ulicy znajduje się miejski basen, hala sportowa, miasteczko rowerowe, a teraz trwa budowa kortów tenisowych. Drogę czeka gruntowna przebudowa, znikną dziury, nierówności, pojawią się nowe chodniki, oświetlenie, a także - co ucieszy miłośników dwóch kółek – ścieżka rowerowa. Remont potrwa dwa miesiące.


Karol Surówka/Agnieszka Bednarz/Bartosz Niemiec






Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię