Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

To już 72. konkurs Szopek Krakowskich

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2014.12.04 09:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:48 )
Są niepowtarzalne i wspaniałe. Szopki krakowskie, znane na całym świecie cacka, budowane są przez ludzi różnych profesji, których łączy ogromna cierpliwość i bogata wyobraźnia.

Krakowskie szopki pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, fot. Paweł Krawczyk

Posłuchaj co mówi Tadeusz Gillert, najstarszy krakowski szopkarz
72. konkurs Krakowskich Szopek

 U stóp pomnika Adama Mickiewicza twórcy krakowskiej szopki zaprezentowali ponad 100 prac. Były szopki super-miniaturki i ponad 2,5 metrowe olbrzymy. Pojawili się autorzy z Bielska Białej, Lublina, Warszawy, a nawet z Belgii. Ale byli też i krakowscy mistrzowie, którym budowanie szopki - tak jak  Tadeuszowi Gillertowi - daje ciągle wiele radości.

- Wciąż bardzo mnie to cieszy, a jestem już najstarszym szopkarzem - mówi Radiu Kraków Tadeusz Gillert - Pierwszą szopkę zrobiłem w 1948 roku, miałem wtedy 16 lat. W tym roku to moja 49. szopka.

Jak tłumaczy Małgorzata Niechaj, kurator Wystawy Szopek Krakowskich, to u stóp pomnika Mickiewicza szopki są wstępnie rejestrowane: "Po hejnale korowodem prowadzonym przez gwiazdę betlejemską i kapelę grającą na nutę kolędową przeszły przez Rynek na estradę, gdzie będą wszystkim krakowianom i turystom prezentowane. Potem szopkarze przeniosą swoje dzieła do Krzysztoforów, gdzie będzie obradowało jury konkursowe.


W niedzielę 7 grudnia poznamy nazwisko zwycięzcy. Tegoroczny 72. konkurs Szopek Krakowskich jest szczególnie ważny dla Muzeum Historycznego oraz krakowskich szopkarzy. W tym roku bowiem szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Zobacz także: Szopki krakowskie i pochód Lajkonik trafiły na listę UNESCO

 

(Katarzyna Pelc/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię