Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Trzeci dzień 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Radiu Kraków

  • Tadeusz Marek
  • date_range Wtorek, 2024.05.28 19:18 ( Edytowany Wtorek, 2024.05.28 19:34 )
Niemal dwieście filmów czeka w tym roku na odwiedzających Krakowski Festiwal Filmowy. W Radiu Kraków wybieramy najbardziej interesujące tytuły, polecamy, doradzamy i spotykamy się z twórcami. Do festiwalowego studia zaprasza Tadeusz Marek.

Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek (Radio Kraków), Marcin Borchardt | Fot.: Maciej Zygmunt

Smok Smoków dla Godfrey’a Reggio i filmowa retrospektywa

Godfrey Reggio przez wielu nazywanych mistykiem, filmowym guru a nawet prorokiem sam siebie nie uznaje za dokumentalistę. Najważniejsza jest dla tegorocznego Smoka Smoków opowieść. Swoją zjawiskową trylogią „Quatsi” zakreślił nową formę narracji w kinie dokumentalnym. Brak słów i obrazy, z których sensy wydobywa muzyka Philipa Glassa. Reggio debiutował w wieku czterdziestu trzech lat, zaś czternaście spędził w zakonie klauzurowym. Wielokrotnie powtarza w wywiadach, że swoje filmy zawdzięcza muzom. Kim jest Godfrey Reggio, na czym polega fenomen tego twórcy? O fenomenie Reggio opowiadał Tadeuszowi Markowi reżyser, dokumentalista a także członek Rady Programowej KFF – Marcin Borchardt.

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Marcinem Borchardtem.

Filmy Godfrey'a Reggio pokazywane są na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym w ramach dedykowanej retrospektywy. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W trzecim dniu festiwalu zwracamy także uwagę m.in. na: pozakonkursowy dokument Matiasa Borgströma „Ouvidor”portretującym największy artystyczny aquat w Ameryce Łacińskiej, muzyczny dokument Güntera Attelna „Joana Mallwitz. We własnym tempie” poświęcony niemieckiej dyrygentce a także poruszający „1489” Shoghakat Vardanyan. Informujemy także o towarzyszących festiwalowi panelach eksperckich.

Posłuchaj porannej relacji Tadeusza Marka

Edee Dee na srebrnym ekranie, czyli „Jesteś tu?” Xawerego Deskura

W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego obejrzeć można startujący w Konkursie Polskim film Xawerego Deskura „Jesteś tu?”. Obraz jest wielowątkową opowieścią o Dj-u Edee Dee, którego w latach 90 tych często można było spotkać za gramofonami w krakowskich klubach. Teraz widzimy go w trudnym momencie życia: trwa pandemia, a Edward traci wzrok. W samotności wspiera go sztuczna inteligencja, która nie tylko odpowiada na pytania o godzinę, ale można z nią też porozmawiać o kolorach czy o duchowości. W filmie „Jesteś tu?” znajdziemy szeroką refleksję na temat relacji, przede wszystkim tych międzyludzkich. Mamy okazję poznać najbliższych Edwarda Gila Deskura i uczestniczyć w najintymniejszych chwilach życia rodziny. Dokument Xawerego Deskura ma też intrygującą warstwę wizualną, pełną „rozmazanych” ujęć, będących nie tylko próbą odzwierciedlania sposobu, w jaki widzi świat główny bohater, ale też naszego, częstego zagubienia w relacjach z innymi. Z Xawerym Deskurem rozmawiała Agnieszka Barańska.

Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Barańska, Xavery Deskur | Fot.: Tadeusz Marek

Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Barańska, Xavery Deskur | Fot.: Tadeusz Marek

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Barańskiej z Xawerym Deskurem

„Lily” Sylwii Rosak , czyli dokument „bez mięcha”

To miało być kino drogi, wyszedł tymczasem bliski portret życia rodzinnego. I to życia całkiem zwyczajnego. Bez wybuchów, czy – jak mówi reżyserka – płaczących w kącie dzieci. Co więcej, miał to być film o ojcu a stał się filmem o córce. Obserwacyjny dokument Sylwii Rosak przedstawia życie patchworkowej rodziny stając się tym samym zaproszeniem do refleksji nad tym, co dorosłe i nad tym, co dziecięce. Po co kręcić film portretujący ośmioletnią dziewczynkę? Między innymi to pytanie Sylwii Rosak zadał Tadeusz Marek.

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Sylwią Rosak. Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek, Sylwia Rosak

Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek, Sylwia Rosak

Festiwalowa rekomendacja kulturalna

„Plan Petera” Grzegorza Packa i „Honey Bunny” Gracjany Piechuli – to te tytuły stały się bohaterami festiwalowych Rekomendacji Kulturalnych. Z jednej strony dokument a w nim cierpiący na nietolerancję pola elektormagnetycznego protagonista skazany jest na swoiste wygnanie, z drugiej strony krótka fabuła o pracy nad bliskością w wieloletnim małżeństwie. O filmach opowiadał na antenie Tadeusz Marek.

Posłuchaj rekomendacji kulturalnej
Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię