Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Uniwersytet Jagielloński już po raz 653 rozpoczyna nowy rok akademicki

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2016.10.01 09:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:54 )
Życzę Wam sukcesów, żebyście się stali w przyszłości bogaci, sławni, wpływowi i odkryli to, że istotą człowieczeństwa jest także solidarność i umiejętność dzielenia się z innymi – mówił w sobotę do studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego minister nauki Jarosław Gowin podczas inauguracji i 653. roku akademickiego.

fot: Joanna Orszulak

posłuchaj ministra Jarosława Gowina
Uniwersytet Jagielloński po raz 653 rozpoczyna nowy rok akademicki 1.10.16

Minister przypomniał główne założenia planowanej przez siebie reformy szkolnictwa wyższego i zapowiedział, że dużo musi się na polskich uczelniach zmienić, żeby zarówno kadra naukowa, administracja, jak i studenci mieli poczucie głębokiej satysfakcji z dążenia ku prawdzie.

Pierwszym krokiem do tego będzie zdecydowane ograniczenie od 1 października biurokracji, bowiem wchodzi w życie ustawa deregulacyjna. Kolejne rozwiązania to zmiana działalności Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która nie będzie już ciałem kontrolnym, ale organem pomocniczym i doradczym w drodze do doskonałości nie tylko naukowej, ale i dydaktycznej.

Gowin mówił też o wskazywanej przez siebie konieczności umiędzynarodowienia polskich uczelni i zamiarze powołania Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej, która może przyczynić się do "odwrócenia wektora drenażu mózgów" i ściągnąć do Polski doktorantów i profesorów zza granicy.

Wskazał także na potrzebę stworzenia nowego typu uczelni - o charakterze badawczym. "Będę zdeterminowany w dążeniu do tego, by takie uczelnie powstały, tj. uczelnie, które kształcą mniejszą liczbę studentów, ale na światowym poziomie, a uwolniona od nadmiaru obowiązków dydaktycznych kadra naukowa może poświęcać więcej czasu na badania" – zapewnił Gowin.

"Ministerstwo nie będzie na pewno arbitralnie wskazywać, która z polskich uczelni ma uzyskać ten szczególny status. Chcemy określić jasne ostre kryteria, które muszą być spełnione; chcemy pokazać korzyści i pokazać mapę drogową, a potem niech zwycięża najlepszy. Niech ten status zyskają te uczelnie, które w tej szlachetnej konkurencji dociekania prawdy formowania młodych ludzi w duchu prawdy okażą się najlepsze. Mam wielką nadzieję, że wśród tych uczelni badawczych znajdzie się UJ, ale to naprawdę musi być rozstrzygnięte w uczciwej konkurencji i w uczciwym dążeniu do doskonałości" – powiedział Gowin.

Wicepremier zapewnił także, że "przygotowywana ustawa powinna zdecydowanie poszerzyć zakres autonomii uczelni" i że - według niego - "to nie ustawa, ale statut uczelni i jej regulacje wewnętrzne powinny decydować o strukturze uczelni".

Jak podkreślił w swym przemówieniu wybrany na kolejną kadencję rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, "w nowym roku akademickim autonomia i apolityczność uniwersytetu będą, tak jak dotąd, wartościami nadrzędnymi". Jako priorytety wymienił: jakość i efektywność badań naukowych, jakość procesu nauczania, utrzymanie tempa realizacji inwestycji, wzrost poziomu internacjonalizacji, a także uproszczenie procedur administracyjnych.

"Jednym z priorytetów jest nasz udział w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area ERA), która jest głównym polem realizacji polityki naukowo-badawczej. To jedno ze zobowiązań sztandarowej strategii Europa 2020, tzw. Unii Innowacji. Jej rozwój jest niezbędny, by przeciwdziałać fragmentacji działań naukowych prowadzonych w Unii Europejskiej, a przez to wzmocnić konkurencyjność" – powiedział rektor.

Przypomniał także, że, "Polska jest aktywnym akcjonariuszem europejskiego programu Horyzont 2020, a UJ wpisał się w tę dynamikę, uczestnicząc już w pracach poprzez powstanie dużej, ponadregionalnej infrastruktury – Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, zlokalizowanego w obrębie III Kampusu600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego".

"Naszym celem jest, aby olbrzymi potencjał naukowy Uniwersytetu, o którym świadczy duża ilość grantów badawczych, tak z Narodowego Centrum Nauki, jak i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jeszcze mocniej wpisał się w Europejską Przestrzeń Badawczą" – zapewnił prof. Nowak.

Wskazał także, że "zwiększenie dotacji finansowej na badania naukowe do poziomu 1,7–2 proc. PKB do roku 2020 w skali kraju to warunek aktywnego uczestnictwa w rządowym programie odpowiedzialnego rozwoju", a "powstanie silnych, wiodących ośrodków badawczych, ponadregionalnych współpracujących z szeroko pojętym biznesem – to wymóg dalszego rozwoju".

"Tylko wtedy będziemy rzeczywiście konkurencyjni w odniesieniu do najlepszych ośrodków europejskich i atrakcyjni dla młodych polskich naukowców, a nowoczesna infrastruktura badawcza, którą posiadają wiodące szkoły wyższe zostanie w pełni wykorzystana. W takich okolicznościach nasza pozycja w światowych rankingach ulegnie znaczącej poprawie. My w Uniwersytecie Jagiellońskim nie boimy się takiego wyzwania" – zapewnił rektor.

Tradycyjnie inaugurację roku poprzedziła msza św. w kolegiacie św. Anny, odprawiona przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, i pochód profesorów. Ubrani w togi w kolorach symbolizujących 15 wydziałów uniwersytetu uczeni przeszli ulicami Krakowa do Auditorium Maximum UJ, gdzie odbyła się inauguracja.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego w UJ uświetnił wykład inauguracyjny dr hab. Doroty Szumskiej pt. "Nauka jako sztuka (z)rozumienia".

Podczas uroczystości wręczono także medal "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego" prof. Stanisławowi Majewskiemu i srebrny medal 'Plus ratio quam vis' redaktor naczelnej miesięcznika UJ Alma Mater Ricie Pagacz-Moczarskiej. Wręczono także Nagrody Rektora UJ "Laur Jagielloński", przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe dokonane w ciągu ostatnich pięciu lat. Otrzymali je: prof. Małgorzata Kossowska; prof. Barbara Sieklucka i prof. Jacek Musiał. Swoje pierwsze indeksy odebrało 32 studentów.

Obecnie na UJ pracuje ponad 3,9 tys. nauczycieli akademickich, w tym ponad 670 profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych. W ubiegłym roku akademickim łączna liczba studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych wyniosła blisko 49,5 tys.

 

 

Studenci prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego nie powinni już narzekać na ścisk i brak miejsca w salach wykładowych. Od nowego roku akademickiego będą mogli korzystać z nowego gmachu wybudowanego tuż obok Auditorium Maximum, z salą audytoryjną mogącą pomieścić 556 osób.

Trzykondygnacyjny budynek Wydziału Prawa i Administracji UJ powstał przy ulicy Krupniczej, na niewielkiej działce pomiędzy Auditorium Maximum UJ a Teatrem Groteska. Znalazły się w niej: aula z 556 miejscami, dwie sale wykładowe po 149 miejsc oraz pięć sal dla 50 słuchaczy każda.

"Dzięki temu budynkowi znacznie poprawią się warunki studiowania na pierwszym roku praw oraz na studiach podyplomowych. Wcześniej w sobotę i niedzielę, ze względu na liczbę zajęć na studiach doktoranckich, niestacjonarnych I i II stopnia oraz podyplomowych, byliśmy zmuszeni do wynajmowania sal" – powiedziała PAP była dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, która nadzorowała powstanie nowego gmachu prof. Krystyna Chojnicka.

W budynku urządzona została sala sądowa do symulacji procesów, wyposażona w nowoczesny sprzęt rejestrujący, który automatycznie śledzi osobę, która zabiera głos. "To taka wisienka na torcie w tym pomieszczeniu" – mówiła prof. Chojnicka.

Budowa rozpoczęła się w połowie 2014 roku, kosztowała ok. 22 mln zł i w całości została sfinansowana z środków Wydziału Prawa i Administracji UJ, bez wsparcia z innych źródeł.

Obecnie prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim – na wszystkich typach studiów – uczy się ok. 8 tys. osób.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię