To trzynasta odsłona Narodowego Czytania, któremu patronuje para prezydencka. Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski podkreślił, że akcja pozwala odczytać na nowo klasykę polskiej literatury.

Taki jest też cel Narodowego Czytania, żeby nie tylko przypomnieć sobie te utwory, ale żeby pokazać, że ta wielka, polska literatura to nie są jakieś zakurzone dzieła, które leżą na półkach, ale że jest to literatura żywa

- powiedział Wojciech Kolarski. "Kordiana" czytano w tysiącach miejsc w Polsce i za granicą: od Nowej Zelandii po Stany Zjednoczone i Amerykę Południową.

To kilkadziesiąt państw na świecie, niemalże na wszystkich kontynentach. Narodowe Czytanie odbędzie się także na Ukrainie. Jest w tym coś szczególnego, że pomimo wojny, niebezpieczeństwa Polacy i miłośnicy polskiej literatury spotkają się, by współtworzyć tę akcję

- podkreślił prezydencki minister.

Narodowe Czytanie o 11.00 zainaugurowała w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpiło kilkunastu aktorów i muzyków.

W Krakowie Narodowe Czytanie organizuje Biblioteka Kraków, organizatorzy zapraszali na tereny zielone dzielnicy Wesoła. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy – w przyszłości na terenie Wesołej ma powstać nowoczesna Mediateka.

W sobotę 13 odsłona Narodowego Czytania. "Kordiana" będzie można usłyszeć na terenach Wesołej


Czytanie rozpoczęło się o 15.00 od fragmentów dramatu romantycznego „Kordian”, następnie przedstawione zostały także inne interesujące pozycje – Akuszerki Sabiny Jakubowskiej, które zostały Krakowską Książka Miesiąca września 2022, Antosię w bezkresie Marcina Szczygielskiego (Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2022) i Hip, hip, kura! Justyny Bednarek (Nagroda Żółtej Ciżemki 2023). Do wspólnej lektury zostali zaproszeni przyszli sąsiedzi z terenu Wesołej, aktorzy, przedstawiciele władz miasta oraz miejskich instytucji, czytelnicy i bibliotekarze.

Wersy "Kordiana" wybrzmiewały w tarnowskim ogrodzie sensorycznym


W organizacji wydarzenia Bibliotece Kraków partnerują: Stary Teatr, Teatr Groteska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Agencja Rozwoju Miasta Krakowa i Wodociągi Miasta Krakowa.

75-lecie biblioteki w Libiążu i "Narodowe czytanie". Odczytano fragmenty "Kordiana"

Juliusz Słowacki (1809-1849) to obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego najwybitniejszy twórca polskiego romantyzmu. Opublikowany w 1834 r. w Paryżu "Kordian" odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. "Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara" - czytamy na stronie prezydenta. Główny temat - zaznaczono - odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Brunona Schulza. W 2020 roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą w 2021 roku. W ubiegłym roku - w Roku Romantyzmu Polskiego – czytano natomiast "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.