Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wandal zdewastował XV-wieczną bramę w Krakowie

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2012.12.11 14:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:50 )
Pamięta zwycięstwo pod Grunwaldem, przegrała z grafficiarzami - XV-wieczną bramę przy ul Szpitalnej 8 w Krakowie zdewastował wandal, który pod wątpliwym dziełem umieścił swój podpis.

źródło: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa


Żelazna brama kamienicy przy ul. Szpitalnej 8 może pamiętać triumf z 1410 roku. Połączone szpągami deski średniowieczni mistrzowie obili blachą, wzmocnili żalaznymi płaskownikami i nitami o ozdobnych główkach. Co prawda na jej wewnętrznej strony wyryto w drewnie AD 1796, ale typ materiału, technika wykonania i sposób mocowania świadcz
ą, że jest to tylko pamiątka jednej z wielu konserwacji, jakiej poddawano bramę w jej długiej historii. Specjaliści badający ten zabytek w latach 80. zeszłego stulecia orzekli, że ościeże jest najpewniej rówieśnikiem gotyckiej elewacji, a ta powstała bez wątpienia w pierwszej ćwierci XV wieku.



Całkiem dobry do niedawna stan bramy to zasługa prac sfinansowanych przez SKOZK konserwatorskich z lat 1985–1986. Nad przywróceniem portalowi blasku konserwatorki Lidia Bryndal i Ewa Smok z krakowskich PKZ-ów pracowały ponad 10 miesięcy. Po demontażu bramy wykonano szczegółowe szkice układu desek i elementów metalowych, a następnie całość rozłożono na pojedyncze elementy drewniane i metalowe. Metal oczyszczono z korozji, drewno zaimpregnowano i uzupełniono. Techniką kowalską dorobiono z żelaza brakujące lub uszkodzone przy demontażu płaskowniki, zawiasy, blachy, gwoździe i nity. Powierzchnie metalowe dwukrotnie pomalowano antykorozyjną minią, a następnie nałożono barwną powłokę.


Brama przy ul Szpitalnej 8 w Krakowie przetrwała szwedzkie okupacje, powstania i rozbiory, dwie wojny światowe i komunizm. Zniszczył ja dopiero domorosły graficiarz. Wystarczyła chwila i puszka białej farby. O akcie wandalizmu poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa na swojej stronie na jednym z portali społecznościowych.
Zdaniem konserwatorów zabytków usunięcie białych bohomazów z żelaznej bramy nie będzie ani proste ani tanie.

Sprawcy na razie nie ujęto. Być może w identyfikacji wandala pomogą internuaci.

(Marta Szostkiewicz/jg)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię