Protestujący uważają, że ich prośby i argumenty zostały po raz kolejny zignorowane. Najpierw domagali się przeniesienia inwestycji w rejon Nowej Huty Przyszłości. Teraz sprzeciwiają się budowie drogi przebiegającej częściowo przez zabytkowy teren.

Jak mówią , nie widząc szans na porozumienie z władzami województwa, postanowili poprosić o pomoc Komisję Europejską. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w maju zakończyło trwającą od sierpnia ubiegłego roku procedurę wpisu do rejestru zabytków obszaru pasa wzlotów dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Jak mówi Michał Młynarczyk - prezes stowarzyszenia Błonia Czyżyńskie - władze województwa nie są zainteresowane rozmową.

"Gdy wysłaliśmy pismo do Komisji Europejskiej, dostaliśmy odpowiedź na następny dzień, że ta sprawa już została przyjęta, co mamy dalej zrobić. Jeśli wysyłamy pisma do Urzędu Marszałkowskiego, na odpowiedzi czekamy miesiąc, dwa miesiące. W jaki sposób możemy próbować coś zmienić, skoro taka opieszałość, ignorancja władz jest wobec obywateli" - komentuje Młynarczyk.

Wpisanie terenu do rejestru zabytków nie zamyka jednak szans na budowę drogi od strony Stella Sawickiego. Zarząd Dróg Miasta Krakowa wyjaśnia, że gotowa jest już cała dokumentacja projektowa, teraz jednostka czeka na ostateczne zezwolenie na realizację tej inwestycji. 

"Jesteśmy przygotowani, że mogą być dodatkowe wymagania uzupełnienia wniosku o ZRiT. Jeżeli się takie pojawią, to będziemy starali się to zrealizować. Natomiast fakt pozostaje faktem, że od strony Stella-Sawickiego jest to lepszym rozwiązaniem i też, nawet po terenie zabytkowym, można zrealizować taki układ drogowy, jeżeli ma się zgodę miejskiego konserwatora zabytków" - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Mieszkańcy obawiają się, że budowa dojazdu do Cogiteonu otworzy możliwość zabudowywania działek sąsiadujących z zabytkowym obszarem. Pyclik przypomina jednak, że te kwestie reguluje plan miejscowy, a budowa drogi nie ma z tym nic wspólnego.

Sprzeciwami mieszkańców oburzony jest marszałek województwa Witold Kozłowski.

"Nie może być tak, że mieszkańcy jednego bloku stawiają swoje sprawy wyżej niż interes całej wspólnoty małopolskiej. Pokonaliśmy wszystkie przeszkody. Wiem, że będą pewnie kolejne rzucane kłody, ale my będziemy twardo iść do przodu i realizować tę inwestycję

Michał Młynarczyk ze stowarzyszenia Błonia Czyżyńskie uważa, że słowa marszałka są kolejnym dowodem na to, że głos mieszkańców jest pomijany w dyskusji. Zapewnia, że protestujący nie mają zamiaru ustępować.

"Powiedzenie, że cała sprawa rozbija się o jedno osiedle, jest mocno niestosowne. My nie jesteśmy tylko stąd, my jesteśmy z Krakowa, jesteśmy z Nowej Huty, która jest częścią Krakowa. Mieszkańcy Nowej Huty o tym terenie lotniska Rakowice-Czyżyny, który i tak już został bezpowrotnie zniszczony poprzez osiedle Avia i Orlińskiego, do nas piszą, wysyłają wspomnienia, jak tu kiedyś było. Nikt nigdy nie był przeciwko Małopolskiemu Centrum Nauki Cogiteon. To jest fantastyczna inwestycja, ale nie kosztem dziedzictwa narodowego, historycznego czy kulturowego" - komentuje Młynarczyk.

Z kolei sam marszałek pytany o ewentualne zmiany dotyczące przebiegu drogi mówi wprost - nie bierzemy pod uwagę żadnego planu B.

 

Joanna Orszulak/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.