Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jest świętem obchodzonym corocznie 10 grudnia, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

Jak poinformował krakowski magistrat, zmiana nazw ulic z okazji tego święta następuję już po raz drugi. I tak pl. Wszystkich Świętych stał się na jeden dzień placem Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny im. Ronalda Reagana – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza nosi w sobotę nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stała się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

Inicjatorka akcji Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej oceniła, że władze Krakowa już od dłuższego czasu intensywnie działają na rzecz praw człowieka w mieście.

„Pragniemy budować miejską wspólnotę zbudowaną na szacunku, pełną solidarności, gotową na poszukiwanie dialogu” - zaznaczyła Gabryś i przypomniała, że magistrat rozpoczął już prace nad miejskim programem „Kraków dla Równości”. Dokument ten ma być gotowy w przyszłym roku.

W akcję włączył się Zarząd Transportu Publicznego, który wykonał tablice z tymczasowymi nazwami ulic.

Sobotnie święto uczciła także Biblioteka Kraków, która na swoim portalu KrakowCzyta.pl przygotowała specjalną wirtualną równościową półkę, gdzie prezentowane są książki o prawach człowieka i poruszające tematykę antydyskryminacyjną.